Глобалното затопляне е един от най-важните въпроси, които висят като голяма питанка над планетата ни и всички правителства на нея. Ефектите от повишаващите се температури стават все по-очевидни, но от друга страна се засилват и научните напъни в посока овладяване на ситуацията, доколкото това изобщо е възможно.
Наскоро Guardian съобщи за екип от учени от Харвард, които са изчислили, че би струвало около 2-2.5 млрд. долара на година да борим проблема чрез изкуствено затъмняване на Слънцето. Идеята за геоинженерство от подобен мащаб не е нова, но вече неизвестните в уравнението са по-малко.
Планът включва "инжектиране" на определени сулфати директно в атмосферата над планетата, които ще блокират част от слънчевите лъчи и ще помогнат за охлаждането на цялото кълбо.
Източник: iStock
Разбираме откъде изхождат хората от Харвард, но не ни се струва като разумна идея да се бъркаме допълнително в атмосферата, която така или иначе замърсяваме достатъчно с какво ли не.
Нека не забравяме, че Земята е преминавала през стотици, дори хиляди глобални промени в температурите и климата, промени в полюсите и какво ли още не.
Съществува теория, според която случващото се в модерно време затопляне, е просто природен феномен, за който нашите действия имат малък позитивен или негативен ефект.
В същото време обаче идеята с "инжектирането" се струва доста атрактивна на бизнесите, които към днешна дата са изправени пред огромни харчове, за да се вместят в новите изисквания за устойчивост и намаляване на вредни емисии.