Руският пътешественик Фьодор Конюхов стартира своето околосветско пътешествие с балон. Той излетя с балона "Мортън" от летището на австралийския град Нортхъм в 07.30 часа местно време.

Снимка 245107

Източник: GettyImages

На балона му с огромни букви пише "Москва" и "Русия"

Снимка 245112

Източник: GettyImages

Първоначално пътешественикът ще лети от запад на Изток и трябва да прекоси Австралия, Тихия океан, ще мине по южната дъга на Южна Америка /Чили, Аржентина/, ще пресече Атлантическия океан, ще прелети над Южна Африка, Индийския океан и ще финишира в Австралия.

Снимка 245106

Източник: GettyImages

Балонът ще се движи на височина около 5-10 км. и трябва да измине около 33-35 000 км. Предполага се, че пътешествието ще продължи около 2 седмици.

Летенето във въздуха с балон датира отпреди повече от 200 години. Първата публична демонстрация се състои на 4 юни, 1783 г., в малко градче във Франция. Тогава двамата братя Йосиф и Жак Монголфие, които притежават хартиена фабрика, изпращат към небето безпилотен балон с горещ въздух. 

Снимка 245111

Източник: GettyImages

Те вече били открили, че горещият въздух, който изпълва хартиена торба я разширява и води до издигането й нагоре.  Братята фактически преоткриват теория на плавателност, която гръцки математик и философ Архимед е открил през втори век пр.н.е.

Оригиналният им балон е направен от хартия и лен и отвори в долната част. След като разбрали, че експериментът им работи, те направили балон от плат и хартия с  10 метра в диаметър и го изпробвали на 4 юни, 1783, на пазара в Annonay. Балонът  на Монголфие се е издигнал във въздуха на около 2000 метра височина.

Снимка 245110

Източник: GettyImages

След този успех братята отиват в Париж и построяват друг, по-голям балон. На 19 септември, 1783 г., във Версай, Монголфие изпращат първите пътници в кошница, окачена към балон с горещ въздух - овца, петел и патица. Полетът, който продължил осем минути, се е провел пред очите на Луи XVI и Мария-Антоанета, пред френски съд и тълпа от около 130000 души. 

Снимка 245109

Източник: GettyImages

Балонът лети почти 3.2 км, преди да се върне с пътниците си безопасно на земята. Следваща важна стъпка е станала на 15 октомври, 1783 г., когато братята конструират балон с горещ въздух за първите си човешки пътници. Полетът на хората продължил почти четири минути. 

Снимка 245113

Източник: GettyImages

Само година по-късно, огромен балон с горещ въздух, построен от Монголфие с общо седем пътници се издига на височина от 914 м над град Лион и пътува на разстояние от 9км.

Оттук нататък следва подобрението на изобретението на Монголфие, за да се стигне до днешни дни, когато с балон може да се направи околосветско пътешествие.