По-малко от 1% от богатството, създадено от 2000г. насам е отишло в най-бедните 50% от населението на планетата, разкрива ново изследване на британската организация „Оксфам”. Това е поредният доклад, който демонстрира разширяващото се неравенство между богати и бедни в световен мащаб.

Показателните данни излизат в дните на провеждане на Международния икономически форум в Давос, на който заседават най-влиятелните бизнес лидери и политици в света.

Данните на „Оксфам” представляват нова перспектива на разглеждане на добре известния факт, че най-богатата част от човечеството продължава да забогатява, докато по-бедната половина живее в понякога отчайваща бедност. По-бедните 3,5 млрд. души по света печелят средно около 1200 долара на година. Същата група притежава по-малко от 1% от световното богатство. Най-заможните 62 души в света притежават приблизително същия дял. С други думи всеки от тези 62-ма милиардери е богат колкото 60 милиона души, обобщава британският вестник „Индипендънт”.

Откритията на „Оксфам” съответстват на други социални неравенства – тези в заплащането в развития свят. През последните 4 десетилетия заплатата на американските изпълнителни директори се е увеличила 11 пъти повече от тази на средностатистическия американски работник. При положение, че стойността на американските компании е нараснала 6 пъти от 1978г. насам, заплащането на повечето служители реално почти не се е увеличило, сочат данни на неправителствения Институт за икономическа политика.

Ситуацията е сходна във Великобритания, където през последната година изпълнителните директори на стоте най-големи компании на лондонската борса са получавали средно 180 пъти повече от служителите си. Показателно е, че общата стойност на самите компании, които съставляват индекса FTSE100 (познат като „Футси”), през голяма част от последните 15 години реално намалява.