И да обичаме, и да не обичаме студа той е тук, при нас. Така че по-добре да го елиминираме, доколкото можем!
Да предпазим лицето
Студът "щипе" бузките и не само, а сме чували и за студова алергия дори. Затова е важно да знаем как да се грижим за кожата на лицето, така че да я предпазим от метеорологичните условия и да поддържаме здравето и красотата й.
През зимата кожата се нуждае от малко по-специални грижи. Студеният вятър и ниски температури имат отрицателно въздействие върху състоянието на кожата. Тя става по чувствителна и суха, възможно е да се появят люспи, намалява своята еластичност и здравина, зачервява се.
Дерматолозите съветват през зимата да не ползваме гелове, лосиони и сапуни, когато мием лицето си. Това са продукти, които допълнително изсушават кожата.
Най-добре е да използваме преварена вода или билкови настойки. Препоръчва се настойка от лайка. Тя има антисептично и противовъзпалително действие, както и тонизиращо.
Освен това кожата трябва да е подхранена. Предлагат се разнообразни козметични продукти, но те трябва да са съобразени с типа кожа, както и за каква възраст са. Хубаво е те да са с растителни масла. И внимание! Сутрин кремът се нанася върху лицето поне 30 минути преди да излезем навън. Препоръката е, за да може той да се абсорбира от кожата.
И да не забравяме маските за лице, независимо дали са купешки или сами си ги забъркваме. Те трябва да са много питателни. Битата сметана, млякото, жълтъкът са благодат за кожата. Предложението ни е:
Рецепта
1 по-голям сварен картоф се пасира, към него се прибавя 1 жълтък и прясно мляко, за да се получи гъста каша. Намазваме лицето си за 15-20 минути, а след това го измиваме с хладка вода.
Да сгреем ръцете и краката
Причина за измръзването на ръцете и краката, всъщност е изпотяването. Така че дебелите ръкавици и чорапи, и обувки не винаги са решение. Ръцете и краката са особено чувствителни, защото на дланите, стъпалата и под мишниците има най-много потни жлези. Затова от дебелите вълнени чорапи и боти краката могат да се изпотят и да замръзнат. Памучните чорапи също могат да попиват влагата и да охлаждат краката, затова е най-добре да носите чорапи от смесени материи - например памук и ликра. Все пак ръкавици е добре да се носят, но и ръцете трябва да са третирани с козметични продукти, особено в студа. И да не забравяме, че има хора, които страдат от студени крайници и в по-топло време. За тях зимата е сериозен проблем, понякога пръстите им дори изтръпват от студ.
За да не сме голословни, ще приведем примери: Например при някои млади хора ръцете внезапно побеляват или посиняват поради спазъм на кръвоносните съдове, които снабдяват с кръв крайниците. Това им се случва често, когато е студено. Тази болест се нарича синдром на Рейно. А при възрастните изстиването на крайниците може да се дължи на атеросклероза на съдовете. При хората, които пушат редовно, се наблюдава болестта на Бюргер, т.е. тежко нарушено кръвоснабдяване на краката поради засягане на кръвоносните съдове. Недостигът на магнезий в организма също е сред причините за мръзнене на крайниците. Затова този елемент е добре да се приема чрез храната, като добавка или медикамент. Същото важи и за желязото, чийто недостиг също може да вреди в студа.
Рецепта
Смесете по 3 капки масло от розмарин и черен пипер в супена лъжица бадемово масло или зехтин. Масажирайте ръцете, дланите, стъпалата и прасците. (Маслото от розмарин е противопоказно при първите 20 седмици от бременността.)
Да стоплим и тялото
Обичате да ви заглеждат, дори да е кучи студ, но тесните връхни дрехи нарушават кръвообращението и съответно не топлят тялото. Освен това между дрехите няма изолиращи въздушни слоеве. Ако излизате на студеното, най-добрият начин да се сгреете, е като се облечете на слоеве. Вътрешният слой да бъде от една или няколко синтетични тъкани, които попиват потта от кожата. Приемливи са и смесени тъкани, например коприна и вълна. Следващият слой има задачата да изолира студа, задържайки топлото до тялото. И най-добрият вариант за това е вълнената риза.
Може да не ви се вярва, но се оказва, че шубата не топли. Тя само запазва топлината, излъчвана от човешкото тяло. Тази функция се изпълнява от въздуха, изпълващ промеждутъците между косъмчетата и мъха на подплатата. Значи важна е подплатата - колкото повече въздух събере тя, толкова по-топло ще ви бъде, а също и по-леко.
Да предпазим главата
Главата е тази част от човешкото тяло, която най-бързо губи топлината от организма. Кръвоносните съдове на главата контролират сърдечната дейност и не се съкращават, както например кръвоносните съдове на ръцете и краката. Ревматолозите съветват следното: ако искате да запазите ръцете и краката топли - носете шапка или шал, или кърпа - това е също толкова важно, колкото да носите ръкавици. Но не забравяйте да се погрижите за скалпа и косата.
Рецепта
Независимо дали е суха, мазна или нормална, има незаменима маска за коса: Смесва се 1 жълтък с рициново масло и няколко капки алкохол. В зависимост от дължината, жълтъците може да са 2, както и при суха коса вместо 1 супена лъжица, трябва да се сложат 2 супени лъжици рициново масло. А след като забъркаме сместа, я нанасяме върху главата, завиваме я с шапка за баня и кърпа и след 20-30 минути се измиваме с шампоан.