В Токио отвори врати първият музей в света за изцяло дигитално изкуство, който отчасти е художествена галерия и отчасти - място за забавление.

Повечето неща, които обикновено сме свикнали да виждаме в един музей, тук липсват. Няма карти, няма описания и няма табели, които предупреждават посетителите да пазят ръцете си от произведенията на изкуството. Всъщност, в музея липсват и характерните за галериите картини или предмети зад стъклени прегради.

В MORI Building Digital Art Museum в Токио светлината и пространството са изкуството. Посетителите навигират в лабиринт от тъмни, празни стаи, в които има около 50 калейдоскопски инсталации, задействащи се от сензори за движение.

520 компютъра, 470 проектора, разположени на 100 хил. кв. м площ, разделена на три нива - това е първият музей за цифрово изкуство в света.

Без всички светлини музейното пространство ще бъде куп празни зали с черни стени и покрити с мокет подове.

Благодарение на технологията за мапинг проектиране, творбите, дело на TeamLab, реагират на движение и докосване, като приканват посетителите на музея да си представят, че притежават нови суперсили.

Изкуството на дигиталния свят

В стая, наречена "Гората на лампите", стотици лампи висят на различни височини над огледален под. Когато посетителите влезнат в стаята, светлината се разпространява от лампа на лампа като огън.

Ако обичаме океана, имаме възможност да рисуваме морски животни с пастели на хартия, след което ги сканираме и чакаме магията. След няколко секунди драсканиците ни се появяват на стената и започват плуват с други морски обитатели. Всичко е толкова реално, че ако се опитаме да хванем рибата, която сме нарисували, тя се отдалечава.

Други произведения на изкуството изследват природата и цикъла на живота. Разхождайки се от една инсталация в друга, се появяват жаби и гущери, за които трябва да внимаваме, защото с една погрешна стъпка можем да ги смачкаме.

Арт чай

Още едно много интересно място в музея е залата за пиене на чай, но не какъв да е, а вълшебен. Във всяка чаша чай цъфти по някое дигитално цвете и то толкова време, колкото в чашата ни има течност.

„Нещо ново – отпреди Новата ера“ от Росен Йорданов

Дигитализиране на древността

Да рисуваш Стария завет и Древна Гърция на iPad