Когато чуем за Юлий Цезар, асоциацията, която правим, е с могъща империя. Не е случаен и фактът, че има толкова много филми и сериали, които се връщат към Древен Рим.
Съществува един макет обаче, който ще ни даде не точна, а направо детайлна представа за това, как е изглеждал градът по онова въпросно време. Именно играта с детайлите коства цели 35 години на работилите по него, за да го завършат напълно.
Макетът е направен от гипс в мащаб 1:250, а негов създател е археологът Итало Джисмонди (Italo Gismondi), живял в периода 1887-1974 г.
Шедьовърът е известен като Plastico di Roma Imperiale (Модел на императорския Рим) и представя града през IV век по времето на Константин I.
Макетът е бил поръчан от Бенито Мусолини през 1933 г., а създателят му Итало Джисмонди работи върху него до 1971 г.
В момента Plastico di Roma Imperiale може да се види в Музея на римската цивилизация.
Гипсовият макет е направен по картата на Родолфо Ланчиани (Rodolfo Lanciani) от 1901 г. и е считан за един от най-важните източници за това как е изглеждал Древен Рим.
Итало Джисмонди е използвал точни карти на значими монументи като Пантеона и Колизеума и е завършил основната част на макета през 1950 г.
За изработването на жилищни сгради и други обекти, които нямат археологически останки, са използвани модели от древното строителство.
Според ArchDaily, макетът е бил част от снимките на Ридли Скот за филма "Гладиатор" (2000 г.)