Музата на основателя на класическия американски балет Баланчин - Сюзан Фарел ще пристигне в България през м. април по покана на Фондация „Америка за България". Тя ще проведе майсторски класове и кастинг за балетисти заедно с Катрин Позин, директор на едноименното танцово студио в Ню Йорк, и Момчил Младенов, солист на Сюзан Фарел Балет. През м. юни тя ще постави два балета в София по хореография на Баланчин - „Агон" и „Дивертименто брилянте". Сцената на софийската опера ще бъде домакин и на "Stepping Stones" на Катрин Позин и „Рапсодия Вардар" с хореограф Момчил Младенов, като последното произведение ще остане в репертоара на операта заедно с декорите и костюмите.
Знаменитите имена на балета ще пристигнат в България в рамките на проекта „Американски балет за България" - един от множеството проекти в областта на изкуството и културата, подкрепяни от Фондацията. От 2008 г. до сега Фондация „Америка за България" е инициирала или подкрепила финансово 54 проекта в областта на изкуството в България на обща стойност над 2,8 милиона долара. Сред знаковите инициативи на Фондацията през 2010 г. са музикалният фестивал „Фортисимо Фест", цикълът „Музиката на Америка", „Американски театрален сезон" в Народния театър и фестивалът на независимото американско кино „Sofia Independent Film Festival".
През 2011 година Фондацията ще продължи да работи за насърчаване на българо-американския културен обмен и запознаване на българската публика с качествени образци на американското изкуство. След впечатляващия успех на „Американски театрален сезон" в Народен театър „Иван Вазов" с първите три постановки, през м. април предстои премиерата на четвъртата пиеса от сезона - „Смъртта на търговския пътник" с режисьор Борислав Чакринов. В допълнение към първоначалната програма, Народният театър ще постави и "Аз съм емоционално създание" на Ева Енслър на камерна сцена. Премиерата е също през април.
Запознаването на децата със света на изкуството е едно от ключовите направления в работата на организацията. През февруари 2011 г. стартира пилотният проект „Фортисимо в клас" в 73-то училище в София. 127 деца от 4 клас се запознават с класическата музика по нетрадиционен начин - в продължение на 9 седмици 9 професионални музиканта ще им гостуват в часа по музика и ще представят своя инструмент с изпълнения на живо. В края на м. март Максим Ешкенази, Веско Пантелеев-Ешкенази и Любо Нейков ще направят и специален концерт за всички малки участници в програмата. Учениците от 1-во СОУ "Пенчо П.Славейков" и Френската езикова гимназия „Алфонс дьо Ламартин" в столицата вече слушаха джаз в голямото междучасие по проект „Сцена Академия". През следващата учебна година Фондацията възнамерява да увеличи броя на училищата, включени в образователните си инициативи.
Една от най-вдъхновяващите идеи на Фондацията е създаване на детски кътове в българските музеи, с които пътят на децата към науката, историята и изкуството да бъда направен по-привлекателен и интересен. Първият подобен кът е открит в Регионалния исторически музей в Благоевград през септември 2010 г. В резултат броят на посетителите в музея се е повишил десетократно. Подобен кът ще бъде открит и в музея „Земята и хората", гр. София, през април 2011 г., а до края на годината се очаква да бъдат отворени детски кътове в Регионалния исторически музей в Кюстендил и в Етъра.
Фондация „Америка за България" подкрепя и проекти, свързани с поощряване на частната инициатива и предприемачеството в сферата на изкуството. От пролетта, съвместно с Фондация „Арт Офис", „Америка за България" ще подпомага частни арт компании, които желаят да покажат проектите си в други населени места в страната. За 2011 г. са предвидени 24 пътувания на театрални, танцови и музикални трупи из България с цел да се удължи живота на техните представления и да се даде възможност повече почитатели да се насладят на тяхното творчество.
Във връзка с поставянето на представленията на Сюзан Фарел в София Фондация „Америка за България" ще подари на Националната опера и балет танцувален под. Той ще бъде преносим и при нужда може да се ползва от други танцови групи по други проекти.
Фондацията работи активно и за преоборудване и осъвременяване базата на училищата по изкуство. В началото на март вече стартира проект за оборудване на модерен аудио-център и ремонт на музикалната библиотека и класните стаи в Националната музикална академия. Отново по проект на Фондацията, Националната гимназия за приложни изкуства „Свети Лука" ще се радва на ново ателие за художествено стъкло и нова специалност за обработка на стъкло.
Фондация „Америка за България е наследник на Българо-американския инвестиционен фонд, създаден от Правителството на САЩ чрез Американската агенция за международно развитие. Една от целите на фондацията е да подкрепя частната инициатива в изкуството и културата. Мисията на Фондация „Америка за България" е насочена към постигане на по-високо признание на българските творци в страната и чужбина, насърчаване на изявата на родните ни таланти на световната сцена и утвърждаване на международния културен имидж на България. Чрез многобройните си проекти в сферата „Изкуство и култура" фондацията има амбиция да даде възможност на българската публика да се запознае и с най-добрите образци на американското изкуство и култура.