В последните седмици милиони хора по света бяха принудени да работят от вкъщи. А това доведе и до увеличаване на онлайн комуникацията с колеги, шефове и партньори.
И платформата за видеоразговори Zoom неусетно започна да догонва Facebook, Twiiter и Instagram по популярност и потребители - над 200 милиона участници в разговори само през месец март.
Това предизвика сериозно увеличаване на цената на акциите на компанията, но и до сериозни критики и дори забрани за ползване на приложението.
Източник: iStock
Първо се оказа, че версията на Zoom за iOS изпраща информация към сървърите на Fаcebook без разрешението на потребителите. Пробивите в настолната версия пък позволяват да станем част от конферентен разговор на хора, които не познаваме, и дори да получим достъп до камерата и микрофона им.
Илон Мъск побърза да забрани на служителите в своите компании да ползват платформата за комуникация помежду си с цел да предотврати възможно изтичане на данни. Същото направиха и шефовете на Siemens, както и тези на Google и NASA.
Американският сенат също се отказа от разговорите по този канал, а някои правителства искат и пълна забрана на ползването му на територията на страната - като Тайван.
Източник: iStock
Основният проблем на Zoom е, че е прекалено достъпен за хакерите. Това нямаше да е толкова голям световен проблем, ако платформата не бе придобила такава популярност. Но сега е, защото данните (пароли, мейли и URL адреси) на над 500 хиляди потребители се оказаха налични в Dark Web.
Хакерите продават регистрациите на символичната сума от едно пени, което доказва, че тяхната цел не е печалба, а сриване на репутацията на Zoom. И всеки, които си купи тези данни, може да влезе в чужд профил, да участва в чужди разговори и да научава неща, които не са негова работа, пише Daily Mail.
От компанията обясниха, че този теч на данни няма да засегне използването на платформата от големите корпоративни потребители. Взети са и необходимите мерки, за да се установи кой и как е пробил базата данни.
As more people host their virtual events using Zoom, we wanted to offer up tips to help you safely share your Zoom meeting and keep the party crashers away: pic.twitter.com/WmuWcpr24A
— Zoom (@zoom_us) March 26, 2020
Въпреки това, стават все повече случаите на т.нар. Zoombombing, в които хакери се включват в нечий конферентен разговор и пускат порнографско или расистко съдържание, докато се провежда образователен курс например.
Затова компютърните специалисти препоръчват да ползваме алтернативи като FaceTime, Google Duo, Microsoft Teams, Jitsi.