Днес - 21 декември 2022 г., е най-късият ден в Северното полукълбо. Традиционно това се смята за началото на зимата, макар от този ден нататък дните да започват да растат. В Южното полукълбо това е най-дългият ден за годината и началото на лятото.

Джеминиди, метеоритният поток от съзвездие Близнаци и кога да го наблюдаваме

Най-силният метеоритен поток за годината - тази нощ

Как да наблюдаваме Джеминидите

По цялата Земя днес отбелязваме зимното слънцестоене - моментът, в който Слънцето е на най-ниската си точка над хоризонта. Слънцестоенето се случва за секунди и по едно и също време за цялото земно кълбо.

Точният час на слънцестоенето е 21.48 ч. по гринуичко време, което е 23.48 ч. българско време днес. Съответно в много държави от Източното полукълбо слънцестоенето ще се падне в първите часове на 22 декември, уточняват от CNN.

Снимка 268850

От Forbes пък ни съобщават за интересен феномен, свързан с най-краткия ден в Северното полукълбо - той става все по-дълъг. Докато в Южното най-дългият ден става все по-кратък. Става дума за разлика от секунди, които се дължат на изменения в наклона на земната ос и на наклона на орбитата на Луната.

Въпросният наклон варира от 23 до 24 градуса и се променя в повтарящ се цикъл на всеки 40 хил. години, пояснява астрофизикът Греъм Джоунс Timeanddate.com. В момента градусите намаляват, но много скоро ще започнат да се увеличават и най-краткият ден отново ще стане по-кратък.