2022 г. е почти към края си, но пък ще си отиде величествено с един от най-красивите метеоритни потоци за годината. Говорим за Джеминидите, чийто пик може да наблюдаваме тази нощ, 14 декември.

Персеиди, метеоритен поток, кога започва и кога да наблюдаваме пика му

Пикът на Персеидите наближава

Какво да очакваме от него през 2021 г.

Смята се за един от най-силните звезди дъждове за последните 12 месеца - за час е възможно да наблюдаваме близо 100 падащи звезди. "Валежът" им започна на 19 ноември и се очаква да приключи в нощта на Бъдни вечер.

Източникът на този метеоритен поток е астеоридът 3200 Phaethon, но тъй като изглежда сякаш идват от радианта на съзвездие Близнаци (Gemini на английски), са наречени така. Не това обаче е най-важното.

Снимка 599262

Източник: метеорите поток

А как да ги наблюдаваме. Макар да са видими от цялото земно кълбо, ние на Северното полукълбо сме облагодетелствани. Пикът им е седмица след пълнолуние, затова - както винаги, трябва да намерим за наблюдение място далеч от светлинно замърсяване. И да дадем на очите си около половин час да свикнат с тъмнината.

Следващият сравнително силен метеоритен поток, който можем да наблюдаваме от нашето полукълбо, са Урсидите. Активни са от 16 до 26 декември, като пикът им ще е на 22 декември - най-дългата нощ в годината, идеална за наблюдение на звездното небе, съобщават от Starwalk.