По света има много животни, чиято популация е застрашена заради нас, хората. Или унищожаваме естествения им хабитат, или ги преследваме и убиваме заради ценните им кожи или рога например.
Носорозите са от видовете, чиято популация не е чак толкова силно застрашена, но са обект на интерес от страна на бракониери, които ги убиват само и единствено заради роговете им.
Учени от Южна Африка обаче може и да са намерили нестандартен начин как да спрат бракониерите от това да избиват носорози. Ето какво представлява проект Rhisotope.
Науката идва на помощ
Учените, сред които е и Джеймс Ларкин, директор на University of the Witwatersrand, са инжектирали радиоактивен материал в рогове на живи носорози. По този начин роговете ще станат по-лесно откриваеми по граничните пунктове, пише ScienceAlert.
Професор Нития Чети, твърди, че радиоактивните материали ще направят роговете безполезни и отровни, ако бъдат използвани от хора по някакъв начин.
Учените казват, че носорозите не усещат никаква болка при поставянето на радиоактивния материал в роговете им, защото това се случва докато са упоени. Освен това, Ларкин твърди, че радиоактивната доза е толкова малка, че няма как да навреди на здравето на животните и околната среда.
В проект Rhisotope първоначално участие ще вземат 20 носорога, а дозата радиоактивно вещество ще е достатъчна, за да бъде засечена на всички международни граници, където има специално разположени уреди за предотвратяване на ядрен тероризъм.
Тъжната истина
В Южна Африка през 2023 г. са били убити 499 носорога, въпреки всички усилия бракониерите да бъдат спрени. И това е с 11% повече от 2022 г.
Така ценните им рогове са силно търсени на черните пазари, където цената им е измерима с това на златото и кокаина, уточняват от ScienceAlert.
Радиоактивният материал, който ще бъде поставян в роговете, трябва да държи бракониерите далеч поне пет години. След това ще трябва да бъде подменян. Но въпреки това е по-евтин вариант от премахването на роговете на носорозите на всеки 18 месеца, за да бъдат предпазени от бракониери.