Инвитро оплождането е асистирана репродукция, с помощта на която са се родили милиони бебета по целия свят в последните десетилетия. А сега учените гледат на него и като на метод за спасяване от изчезване на някои животински видове.
Белите носорози са огромни животни, но с малки шансове за оцеляване в дивата природа днес. В момента има останали само два северни бели носорога - майка Наджин на 33 години и дъщеря й Фату на 23 години. Те живеят в резервата Ol Pejeta в Кения и са под непрекъсната строга охрана.
Всички останали техни събратя са станали жертва на бракониери. Именно заради тях популацията от около 500 броя намалява на едва 15 през 70-те и 80-те години на миналия век. На фона на тези притеснителни данни, немски изследователи, работещи по проекта Biorescue обявиха, че успешно са оплодили южен бял носорог на име Кюра през септември 2023 г., използвайки яйцеклетки и сперма, събрани от донорски носорози.
"HOPE FOR saving northern white rhino boosted further as scientists create one more in-vitro embryo; 3 embryos now await surrogate mothers. pic.twitter.com/Uc4w0GgOk8" #fb
— Mbaya (@TimothyMbaya) January 15, 2020
Това е голямо постижение, защото доказва, че инвитро методът може да се използва и при носорозите и така да се превърне в работещ механизъм за спасяването на световната популация на бели носорози от изчезване.
Първият инвитро опит обаче не е завършил с раждане, защото Кюра е починала през ноември миналата година след 70-дневна бременност. Като причина за смъртта й е установена бактериална инфекция, възникнала вследствие на огромните наводнения в тази област на Кения.
With the last two surviving female Northern White Rhino. This is the team that provides their round-the-clock care. Let’s all appreciate the team & acknowledge their dedication to conservation. @OlPejeta #TembeaKenya #MagicalKenya #Rhino #WorthMoreAlive pic.twitter.com/3kwKy7OxQQ
— Prof. Judi Wakhungu EGH (@JudiWakhungu) March 3, 2018
Но все пак ембриотрансферът е бил успешен и бременността се е развивала нормално, което обнадеждава учените да опитат да приложат техниката за оплождане и при северния бял носорог. Но до нея се стига трудно - след две неуспешни имплантации и една извънматочна бременност. Необходими са пет години работа, за да се стигне от ембриона до плода.
Изследователите имат 30 запазени ембриона на северен бял носорог, съхранявани в Италия и Германия, и очакват прехвърляне в сурогатни майки от вида южен бял носорог. Двата вида носорози имат съвместими репродуктивни системи, казват изследователите, което прави сурогатното майчинство възможно. Очаква се първият подобен опит да се случи още през юни тази година, пояснява DW.
Източник: iStock
Бременността на северния бял носорог продължава цели 16 месеца. Когато първото родено след инвитро животно се роди, от решаващо значение за неговото съществуване ще е успешното му приобщаване към Фату и Ниджан.
30-те налични ембриона обаче няма да са достатъчни за спасяване на вида, защото всички яйцеклетки са от Фату, което не може да гарантира генетично разнообразие. Затова учените планират да използват методи на генно редактиране. И ако всичко върви по план и се извършат няколко десетки успешни инвитро процедури, завършили с раждане, северните бели носорози ще бъдат спасени от изчезване.