Миналата седмица Нина Добрев стана част от международната организация за опазване на океаните - Oceana. Актрисата застана в защита на акулите, които биват масово избивани заради перките им.
Това е и поводът да обърнем поглед към животни, преследвани и избивани заради части от телата им, които после се продават на черния пазар.
Ще започнем именно с акулите.
Източник: iStock
По данни на Oceana всяка година около 70 милиона акули биват убивани заради перките им. Когато бракониерите улавят акулите, те най-често изрязват тази част от тялота им и отново да ги хвърлят във водата.
Много често акулите са все още живи, но без перките не могат да плуват. Те просто потъват до дъното на океана и умират от задушаване, загуба на кръв или биват изяждани от други хищници.
Перките им се използват за направата на супа, която се води за деликатес в Китай и много други страни.
Слоновете са обект на избиване заради бивните.
Източник: iStock
Най-едрите животни в Африка използват бивните си за защита, нападение, изкопаване на корени или вода. Бракониерите обаче избиват хиляди слонове годишно заради тази кост, която се оказва доста ценна за направата на бижута, клавиши за пияно и други.
В естествената им среда не е рядкост слоновете да страдат от счупени бивни, което обаче може да доведе до инфекция и смърт. Бракониерите най-често упояват или раняват смъртоносно слоновете и докато животното агонизира, изтръгват бивните му.
Източник: iStock
Много подобна е и ситуацията с носорозите. Рогът им е високо ценен в азиатските страни, където се използва за направата на лекарства. През последните години обаче такъв рог показва и високия статус на човека, който го притежава.
Крокодилите, змиите и алигаторите са убивани заради кожите им, която се използва в модната индустрия за палта, дрехи, обувки и различни аксесоари.
Източник: iStock
Змиите например са одирани живи, заради вярването, че по този начин кожата ще остане гъвкава. Одраната змия се захвърля, но поради забавения ѝ метаболизъм е възможно да минат часове, докато животното умре.