Да изгориш на плажа е неприятно, но да изгориш високо в планината, докато караш ски или сноуборд се оказва още лошо. Защото се случва почти без да усетиш и за доста по-кратко време, отколкото край морето.

5 ски писти на 2 часа от София

5 ски писти на 2 часа от София

Алтернативи на големите популярни ски курорти

Каква е причината слънцето да е по-жестоко по заснежените писти? Оказва се, че не е това, че планините са по-близко до него - през януари Земята се е доближила едва 1.7% по-близо до Слънцето.

Толкова решаваща не е и височината - да, атмосферата в планините е по-разредена и по-малко частици блокират ултравиолетовите лъчи. Но основната причина за изгарянията се оказва не в небето, а на земята.

Снимка 704480

Източник: iStock

Снегът - именно той отразява слънчевата радиация. Отразителната способност на различните повърхности се нарича албедо, пояснява проф. Стивън Фаснахт от Щатския университет на Колорадо.

Прясно натрупалият сняг има албедо от близо 95%, тоест отразява почти цялата радиация. По-"старият" сняг не отразява толкова добре, защото кристалчетата му се заоблят и няма достатъчно повърхности, които да връщат радиацията. По-тънката снежна покривка пък отразява по-малко от по-дебелата.

Проф. Фаснахт обяснява, че колко ще изгорим зависи и от това от коя страна на планината е пистата, по която се пързаляме. Северните склонове в Северното полукълбо получават по-малко директна слънчева светлина от южните, цитират го от The Conversation.

Снимка 704479

Източник: iStock

В хубав слънчев ден със синьо небе и ярко слънце обаче любителите на зимни спортове определено трябва да имат едно на ум, да си осигурят както слънчеви очила, така и сериозна слънцезащита, която да нанасят през два часа и да не забравят долната страна на носа, ушите и шията, които също са "огрени" от слънцето, отразено в снега.