След като се намокрят, много космати бозайници - особено кучета, се отърсват от излишната вода от козината си. И учените решават да изследват невронния механизъм, стоящ зад това им действие.
Използвайки лабораторни мишки, екип от изследователи от Медицинския институт Хауърд Хюз към Харвардското медицинско училище установява, че поведението се задейства, когато се активират определени механорецептори в кожата. Констатациите са описани подробно в проучване, публикувано в списание Science.
Изтръскването на кучетата е ефективен начин за премахване на водата от козината и потенциално премахване на дразнители, заплитания и паразити. Работи особено добре в области като врата и гърба, които са по-трудни за достигане от животните чрез облизване например.
Източник: iStock
Косматите бозайници имат над 12 вида сензорни неврони и всеки има своя собствена функция да намира и интерпретира различни усещания и да предизвиква реакции като треперене и тръскане. Въпреки че това поведение е доста често срещано при няколко вида бозайници, невронните механизми зад него са до голяма степен неизследвани.
В новото проучване екипът се фокусира върху тип ултрачувствителни рецептори за откриване на допир, наречени механорецептори с нисък праг на C-влакна (C-LTMR). Тези рецептори работят, като се увиват около космените фоликули и са свързани с приятно емоционално докосване.
Източник: iStock
Първо, екипът прилага множество видове стимули върху гърбовете и вратовете на мишките, след което търси отговор от няколко механосензорни неврони. После екипът генетично модифицира някои от мишките, като премахва повечето от техните C-LTMR. Изваждането на тези рецептори спира мишките от треперене, което показва, че те са от съществено значение за контролиране на усещането, което задейства тръскането на мокрото куче.
Според резултатите, C-LTMRs са ключовите сензорни играчи, стоящи зад изтръскването на домашните ни любимци и контролирането им, контролира и това действие на животното, пише Popular Science.