Надали има друг животински вид по-символичен за африканската савана от лъва, чиито мъжки екземпляри имат големи, лъскави коси около врата си.
Основната функция на гривата е да впечатлява другите лъвове - както потенциални партньори, така и потенциални съперници. Мъжките лъвове (panthera leo) имат големи глави и шии, а гривите преувеличават тези черти, смятат изследователите.
Някои гриви са по-впечатляващи от други. Проучване от 2020 г. установява, че по-гъстата козина изглежда е по-привлекателна за женските, а също така се свързва с по-добро хранене и високи нива на тестостерон. Освен това мъжките лъвове с по-дълго окосмяване изглеждат по-заплашителни за другите мъжки екземпляри.
Източник: iStock
Но наличието на голяма, рошава грива може да е свързано и с някои недостатъци. Носенето на дебел "шал" около врата постоянно, под лъчите на яркото слънце не е особено добър вариант. В резултат на това мъжките представители се нагряват много повече, а високите телесни температури могат да причинят проблеми при производството на сперматозоиди.
Размерът и формата на гривата се определят от именно от топлината. Това е причината някои популации лъвове да имат много малки, почти несъществуващи гриви. И обратно - в райони като Серенгети или Северна Танзания, които се намират на хиляди метри над морското равнище и където температурите редовно падат под 16 градуса, мъжките лъвове често имат големи, пухкави гриви.
В националния парк Цаво в Кения пък, който е по-близо до морското равнище и е по-топъл, мъжките лъвове имат много малки гриви.
Източник: iStock
Разлика се наблюдава и при екземпляри, извадени от естествените им местообитания. Така например лъвовете в зоологическите градини в Северна Америка, където климатът е по-студен, са с по-дебели и по-гъсти гриви.
Любопитното е, че женските лъвове също могат да си отглеждат гриви, макар това да се случва рядко. През 2016 г. изследователи обявиха, че на пет лъвици, обитаващи делтата на река Окаванго в Ботсвана, са а пораснали гриви. Една от тях е развила и типично мъжко поведение, като дори е привлечена от други женски.
През 2018 г. зоопаркът в Оклахома обяви, че на 18-годишна лъвица на име Бриджит мистериозно е поникнала грива. По-късно кръвните изследвания показват, че доброкачествен тумор е причинил повишени нива на хормона андростендион, който може да доведе до появата на мъжки атрибути.
А през 2020 г. на възрастна лъвица в зоопарка в Канзас започна да расте грива, след като единственият мъжки представител почива. Повечето изследователи тогава заявиха, че това изглежда е "случайно събитие", което не е свързано с конкуренция или еволюция, пише Live Science.