Великата китайска стена е построена преди векове за защита срещу номадски племена от север. Въпреки че тази заплаха вече е мъртва и погребана, нова заплаха се "плиска" по границите на Китай: покачването на морското равнище. Може ли друга Велика стена да е решението?

САЩ, Китай, Германия - държавите с най-много жени милиардери

Къде живеят най-много жени милиардери

И коя е най-богата жена на планетата

Изменението на климата е повишило средното глобално морско ниво с около 24 сантиметра от 1880 г. насам, според Националната администрация за океаните и атмосферата (NOAA), главно поради топенето на ледници и ледени покривки, плюс топлинното разширение на морската вода, докато се затопля. Крайбрежието на Китай е една част от света, която е изключително уязвима от тази промяна и вече усеща рекордно покачване на морското равнище, издържайки значително по-високи нива от средното за света.

Бреговете му също са дом на милиони хора, живеещи в много от оживените икономически центрове на страната, включително Шанхай, Шенжен, Гуанджоу, Донгуан и Хонконг.

Снимка 640961

Източник: iStock

Някои китайски градове вече се подготвят за "бурята", като изграждат подобрени дренажни системи, изкуствени влажни зони и подземни хранилища. Учените и инженерите предполагат, че прибираща се бариерна система може да бъде изградена в устието на река Хуангпу, за да защити Шанхай, подобно на бариерата на Темза в Лондон. Градските власти обсъждат този проект от десетилетия без особен напредък.

Chengdu Science Fiction Museum - забележителният “плаващ” Музей на научната фантастика в Китай

Като от бъдещето - “плаващият” Музей на научната фантастика в Китай

Построена за изненадващо малко време

Едно амбициозно решение е да се изгради комплекс "Великата морска стена" в защита на бреговете. В момента в Китай се изгражда мрежа от морски стени - с обща дължина 430 километра и някои експерти прогнозират мащабни усилия за  построяване на още много морски стени през следващите десетилетия, съобщава Economist.

Много други крайбрежни страни в Азия вече са направили големи инфраструктурни планове за отстраняване на проблема. От 2014 г. Индонезия строи Гигантската морска стена в Джакарта, огромен мегапроект, който включва изграждането на огромна морска стена, водни резервоари и рекултивиране на наводнена земя. Тъй като Джакарта продължава буквално да потъва, 46-километровата стена трябва да пази града до 2030 г.

Снимка 640962

Източник: iStock

Сериозни наводнения удрят индонезийската столица на всеки няколко години, като десетки хиляди хора често са разселени. Заплахата от покачване на морското равнище става толкова сериозна, че се изчислява, че една трета от града може да бъде потопен до 2050 г. Затова и правителството сериозно се стреми да премести столицата в Калимантан.

Китай, САЩ или Люксембург - коя е най-богатата държава в света

Знаем ли наистина коя е най-богатата държава в света

Не е тази, която си мислим

"Давещите" се градове са проблем, с който много части на света ще трябва да се сблъскат през следващите няколко десетилетия, без да изключваме Европа и Северна Америка. Например крайбрежни градове като Маями, Хюстън и Ню Орлиънс може да имат реални проблеми с покачването на морското равнище много по-рано, отколкото се смяташе досега.