През последните няколко десетилетия град Ченгду, в китайската провинция Съчуан, се разраства бързо и вече е дом на над 20 милиона жители. В близост до него има и нещо доста специално. В квартал Пиду, който се намира извън града, е разположен Музеят на научната фантастика, част от амбициозния проект на китайците "Град на бъдещето".
Впечатляващото на сградата е, че не просто изглежда като от бъдещето, но и сякаш плава върху езеро. Не би било преувеличено да кажем, че напомня на космически кораб на някоя извънземна цивилизация. "От всеки ъгъл изглежда различно, необичайно или неочаквано", споделя Пауло Флорес, един от директорите на проекта в Zaha Hadid Architects.
Друго забележително около музея Chengdu Science Fiction Museum е времето, за което е издигнат. За построяването на сграда с такъв размер и сложност обикновено са нужни от четири до пет години, но тъй като е предвидено музеят да бъде домакин на тазгодишната Световна конвенция за научна фантастика Worldcon, е построена за зашеметяващо кратко време - едва 12 месеца. И тук е мястото да уточним за какви размери става дума. Това са точно 59 000 квадратни метра. За да можем да си представим мащаба, за сравнение даваме операта в Сидни, която е три пъти по-малка.
А от идеята за музея и неговата реализация Пауло Флорес не може да бъде по-доволен. "Научната фантастика винаги е била много важен източник на вдъхновение за нашите проекти. Тя винаги е правела този скок напред, разглеждайки какво представлява технологията в момента и в какво може да се развие. И искаме да бъдем част от това движение за създаването на проекти като от бъдещето - не само визуално, но и технологично", допълва той.
Създаването на толкова мащабна сграда, която да изглежда като от научнофантастичен роман, обаче не е никак лека задача. Ръководителят на проекта обяснява, че подобни геометрични форми могат да бъдат осъществени само с предварителната помощ на софтуер. Затова е създадена триизмерна симулация на сградата. Тази подготовка се оказва ключова не само за визуализацията на амбициозния дизайн, но и за бързото изпълнение на проекта.
Благодарение на софтуерите за проектиране екипът гарантира, че всички - от архитекти, през производители на материали, до строителни работници, са координирали работата помежду си.
Друг от директорите на проекта, Сатоши Охаши, издава, че анализът на дигиталното моделиране е позволил оптимизацията на структурата на сградата спрямо климата на Чънду. Чрез анализиране на времето и параметрите на околната среда например, софтуерът съобразява размера и ъгъла на надвеса на покрива, за да защити интериора от пряка слънчева светлина.
Зелените технологии също са интегрирани, за да се минимизира и експлоатационното въздействие на сградата. Слънчевите панели помагат за захранването на сградата, а за да се намали нуждата от изкуствена светлина през деня, се разчита на големи прозорци, пише CNN.