През зимните месеци е почти невъзможно да проснем прането си да съхне навън. Затова - в случай, че не разполагаме със сушилня, и най-често го сушим вътре в най-топлото помещение на дома.

Ето защо вероятно слагаме прекалено много препарат за пране или съдове

Ето защо вероятно слагаме прекалено много препарат за пране или съдове

Какво казват експертите по въпроса

Тази практика обаче крие известни рискове. Сушенето на мокри дрехи в недобре вентилирани помещения може да увеличи мухъла в дома, което е опасно за здравето. Особено ако забележим черни или зелени петна от него, както и неприятната миризма на плесен.

Мухълът е общ термин за различни видове гъби, които произвеждат спорите. В подходящи условия като средни температури и висока влажност гъбите произвеждат повече спори, които могат да попаднат в организма ни.

Снимка 702481

Източник: iStock

Когато в дома ни има излишна влага, най-често се развиват два вида мухъл: пеницилиум или така наречения "хлебен мухъл", и аспергилус. Изчислено е, че ние вдишваме малък брой спори от тези гъби всеки ден.

Когато имунната система на човек е здрава, тя бързо открива и унищожава гъбичните спори. Така се предотвратяват белодробни инфекции. Хората с компрометирана имунна система или такива с белодробни проблеми като астма, кистозна фиброза и хронична обструктивна белодробна болест, трябва да са особено внимателни към наличието на мухъл в дома си.

Снимка 702482

Източник: iStock

Затова трябва да се опитваме да поддържаме дома си добре проветрен и да намалим източниците на влага, които създават условия за развитие на мухъл. Обезвлажнителите или сушилки с автоматично загряване са добър вариант, ако все пак трябва да сушим прането си вътре, пишат Conversation.