В горещите летни дни има два типа хора - едните прекарват максимално дълго време у дома на климатик, а другите съжаляват, че нямат климатик и се заканват да поправят тази грешка възможно най-скоро. Ако сме от първите, нищо чудно понякога по-голямата част от денонощието ни да преминава в климатизирани помещения. И дори температурно да ни е добре, трябва да имаме предвид някои опасности за здравето, до които може да доведе това.
Според различни изследвания, прекарването на продължително време в силно климатизирани помещения е доста вероятно да доведе до чести главоболия и умора, а в някои случаи и до дихателни проблеми. Последните се дължат преди всичко на сухия въздух в стаите с климатик, както и на рядкото почистване на филтрите.
А въздухът изсушава не само лигавиците, но и кожата ни, което може да доведе до различни раздразнения. Затова не бива да подценяваме ролята на друг важен уред - овлажнителят, който да поддържа оптимални нива на влажност на затворено.
Източник: iStock
По-ниските температури в помещенията с климатик могат да доведат и до мускулни и ставни болки. Те се предизвикват от факта, че мускулите се свиват повече от студеното време. Ако имаме някакви алергии, те могат да се обострят, когато стоим дълго на климатик, защото завихря въздуха в стаята и така увеличава концентрацията на полени, прах, животински косми и други дразнители.
Съществува и друг често срещан през лятото ефект - когато през повечето време стоим на климатик, ни е по-трудно да се адаптираме към високите температури навън. Това се дължи най-вече на стреса за организма от рядката промяна в градусите. Освен това когато сме вътре на студено, тялото ни подтиска естествения си механизъм за охлаждане - потенето. И това също пречи на терморегулацията, обяснява First Post.
Източник: iStock
Ако имаме навика да спим на климатик, вероятно е време да го преосмислим. А причините са не една и две. Студеният въздух намалява защитните сили на организма и ни прави по-податливи на различни респираторни инфекции. Освен това може да намали притока на кръв и бели кръвни клетки към лигавиците, защото стеснява кръвоносните съдове. А именно кръвните клетки са един от основните механизми на организма да се бори с патогените, които искат да го атакуват.
Но негативите от спането на климатик далеч не се ограничават дотук. Сред тях са дразненето на дихателната система, изсушаване и зачервяване на очите, неусетна дехидратация, влошаване на алергии и астми, както и летаргия, защото ниските температури забавят метаболизма, обяснява NDTV.
Очевидно спането на климатик не е оптималното решение за лятото, а среден вариант, който може да удовлетвори желанието ни за прохлада през горещите нощи, е той да работи в другата стая и да спим на отворени врати. Така хем няма да ни е толкова студено, хем ще минимизираме вредите, които вече споменахме.