Въпреки че тази година зимата не напомня особено за себе си, все пак е януари. И ако на нас ни е сравнително топло, има хора по света, които са "заседнали" дълбоко в снегове и студове. Които обаче дотолкова са се превърнали в част от живота им, че биват възприемани съвсем естествено.
Нещо напълно обичайно са екстремните минусови температури в Якутск, градът, който има славата на най-студения в света. Според CNN в зимния сезон жителите на града се справят с температури, започващи от -50 градуса, които продължават през целия зимен период. Местните обаче са свикнали с подобно мразовито време. Още повече, че от 2010 г. насаме е имало моменти, в които температурите падат под -60 градуса, причина за което е по-хладният период, който преживява градът в последните години.
Като основна причина за екстремните студове на Якутск се посочва топографията на района. Според редица изследователи градът е разположен в долина, заобиколена от по-високи терени, което е причина по-лесно да се задържа в него студеният въздух.
Якутск е столицата на Якутия, разположена в Сибир и част от Руската Федерация. И макар градът да е толкова студен, оказва се, че населението му никак не е малко. Според преброяване от 2021 г., 355 443 са хората, които наричат Якутск свой град.
Дори в последните години той е един от най-бързо развиващите се регионални градове в Русия. А причината за това е съвсем елементарна - добри възможности за работа. Районът е известен с находищата си от злато, диаманти (20% от световния добив) и въглища. И преобладаващата част от жителите му работят в мините.
И ако местните якути просто са свикнали да водят живот в толкова сурови условия, защото той е всичко, което някога са познавали, то новодошлите в региона са привлечени от доброто заплащане. Редица московчани дори избират да живеят в Якутск, пише The Daily Digest.
Оказва се обаче, че макар Якутск да е известен като най-студеният град на планетата, той съвсем не е най-студеното населено място на Земята. Според National Geographic тази чест се пада на малко селце, разположено източно от Якутск, наречено Оймякон. Най-ниската официално измерена температура в селището е -79 градуса, през 1933 г., а местни жители твърдят, че е стигала дори до -83. В периода 2010-2011 г. населението му наброява около 500 души.
Така че, ако мислим, че нас ние студено и се чудим как по-бързо да се преборим със зимата, нека не забравяме, че можеше да живеем в най-студения град или в най-студеното село на Земята.