Всяка вечер, когато обърнем поглед нагоре към небето, виждаме естествения спътник на нашата планета - Луната. А този уикенд ще се случи едно интересно небесно събитие.
От NASA обявиха, че в неделя, 29 септември, Земята ще се сдобие с втора "Луна", която всъщност е малкият астероид 2024 PT5, който обикновено обикаля около Слънцето като част от малък астероиден пояс, който следва Земята.
Луната, като основен спътник на планетата ни, е на мястото си от около четири милиарда години. За разлика от нея, този астероид ще се задържи едва два месеца - до 25 ноември. Учените обясняват, че въпросното небесно тяло е част от астероидния пояс Арджуна, който се намира на разстояние от 150 милиона километра от Земята.
Earth has a new ‘mini-moon’!
— ESA Operations (@esaoperations) September 24, 2024
Asteroid 2024 PT5 has been ‘catching up’ with us for years. It recently got close enough to begin interacting with Earth’s gravity, leading to a short #MiniMoon phase from now until late November during which it will be bound to our planet. pic.twitter.com/v6FWoG67An
След краткия си престой около Земята, астероидът ще се върне обратно в своя пояс и е продължи да обикаля около Слънцето. И допълват, че подобни събития в следствие на гравитационно привличане може да звучат необичайно, но всъщност са често срещани.
2024 PT5 далеч не е първият астероид, който влиза в ролята на "мини Луна" за известно време. При предишните два документирани случая става въпрос за "кратки улавяния", които продължават около седмица и се случват няколко пъти в десетилетието.
За съжаление, "втората Луна" на Земята няма да може да се наблюдава с просто око, защото е твърде малка и тъмна, но с нетърпение чакаме професионални астрономически кадри, които ще запаметят това събитие, обяснява Space.