Въпреки огромния технологичен напредък в последните десетилетия, Луната все още си остава по-скоро мистерия за нас, хората на Земята. Тя обаче е и център в грандиозните планове както на държавни агенции като НАСА, така и на амбициозни предприемачи и милиардери като Илон Мъск. И визията за близкото (или малко по-далечно) бъдеще е за заселване на естествения спътник на планетата ни.
И докато на нея ситуацията става все по-притеснителна заради климатичните промени и всички катаклизми в последно време, някак помежду другото се прокрадна идеята за Луната като възможност за спасение на човешкия род, флората и фауната. Идеята не е съвсем нова, но тези дни бе припозната и от собственика на SpaseX.
Той сподели в профила си в социалната мрежа и друг пост, в който се говори именно за идеята за създаване на Ноев ковчег на лунната повърхност. Той ще бъде подобие на Глобалния трезор за семена на Свалбард, където замразени се съхраняват семена от различни важни култури, за да се гарантира, че няма да изчезнат при евентуален апокалипсис.
SCIENTISTS PROPOSE NOAH’S ARK ON THE MOON
— Mario Nawfal (@MarioNawfal) August 1, 2024
With thousands of species at risk of extinction, scientists have proposed a lunar vault filled with preserved samples of Earth’s most endangered creatures.
The international team of experts warned that climate change and habitat loss… pic.twitter.com/UH33Gpb7MB
Но плановете за Луната са по-мащабни и включват "биохранилище" за хиляди животински видове, застрашени от изчезване. То ще включва замразени клетки от птици, влечуги и бозайници, които в случай на необходимост могат да бъдат клонирани с цел създаване на нови видове - или на Земята, или на Луната, или на друга планета.
Амбициозният план за това биохранилище е на учени от Националния зоопарк и института по консервационна биология на Смитсониън във Вашингтон. Те подчертават, че все още не могат да дадат точна цена, която би струвало то, но смятат, че изграждането му ще е около пет пъти по-скъпо в сравнение със Земята, а поддръжката му ще е по-евтина заради условията на спътника ни и доста по-ниските температури, особено в крайните полярни райони, където достигат до -246 градуса.
Първоначалните планове са за криоконсервиране на най-застрашените видове на нашата планета, които са около два от общо седем милиона. Но ако те се окажат успешни, може да се извличат и замразяват клетки от почти всички познати и непознати животни. Защото дори нашата планета да изчезне от голям взрив или друг подобен апокалипсис, Луната е достатъчно далеч, за да остане незасегната и да гарантира сигурността на замразените клетки.
Can the moon help preserve Earth's endangered species? https://t.co/4KlAnD4EH5 pic.twitter.com/g4BINCWjCr
— All About Space (@spaceanswers) August 1, 2024
В сравнение със семената на растителни видове, които успешно се съхраняват на Антарктида, животинските клетки изискват доста по-ниски температури, за да запазят своите свойства. Има една характеристика на живота на Луната, която може да попречи на грандиозните планове - високите нива на радиация. Учените обаче са обнадеждени, че ще успеят да се справят с нея успешно, обяснява Daily Mail.
Плановете са извлечените и криокосервирани проби от различни животински видове първо да бъдат изпратени до Международната космическа станция, за да се види как ще реагират на условията в Космоса, а след това може да достигнат до Луната с някоя от следващите мисии Artemis. Тяхната цел ще е да установи постоянна база и "продължително човешко присъствие". И създаването на Ноев ковчег ще бъде един сложен и продължителен процес, който ще даде нова перспектива за бъдещето на човечеството и отвън границите на нашата планета.