Стайните растения са неизменна част от обстановката на почти всеки дом. Повечето от нас ги приемат точно като красиво допълнение към интериора, което има и добавени ползи и пречиства въздуха в помещенията. Но, оказва се, те могат да реагират и като живи същества.
Ново изследване на учени от Вашингтонския университет доказва чрез проведени различни експерименти, че растенията са чувствителни на допир и реагират по свой начин, когато ги докосваме. Те може да нямат нервна система, по която да се предават сигнали, но растителните клетки имат друг изграден механизъм на реакция.
Изследователите установяват, че при докосване със стъклена пръчка, по-тънка по косъм, листата на растенията изпращат сигнали с ниска честота на вълната към други растителни клетки. А когато допирът се прекрати, изпращат други сигнали с по-висока честота. Реакциите се влияят от силата и продължителността на докосването.
Източник: iStock
Извършени са 84 експеримента в лабораторна среда с наблюдения над 12 вида растения, всички с наличието на характерни калциеви сензори. В продължение на 30 секунди след приложеното докосване се установяват бавни вълни от калциеви йони, които учените наричат цитозолен калций.
Той се изпраща от съответната клетка до съседните и трае от три до пет минути. А когато докосването върху клетката се премахне, се изпраща друг сигнал, който неутрализира неговото влияние за по-малко от минута.
Източник: iStock
Авторите на изследването смятат, че изпращането на тези вълни се дължи на промяна на налягането вътре в клетката вследствие на приложения натиск. Растителните клетки, за разлика от животинските, имат здрави и устойчиви клетъчни стени, които не могат лесно да бъдат пробити, но пък се огъват в посока навътре, предава Science Daily.
И досега учените знаеха, че клетките в растенията могат да реагират на докосване, но сега за пръв път се доказва, че изпращат различни сигнали при началото и края на взаимодействието. Това е поредната изненада от флората, защото растителните клетки имат наистина фини механизми, които усещат налягането и мигновено реагират. Точно както при ухапване от гъсеница могат да се освободят различни химикали, които правят листата по-малко вкусни.
Ако животните и ние, хората, се нуждаем от нервни клетки, които да реагират на докосването, то при изследваните растения всяка една клетка може да играе ролята на нервна и да създаде съответната реакция.