Напоследък Бил Гейтс попада в центъра на вниманието най-вече с признания и новини за личния му живот - и покрай развода с бившата му съпруга Мелинда, и покрай новата му връзка с Пола Хърд, а и покрай децата му. Голямата му дъщеря Фийби напоследък има доста публични изви, от които научаваме интересни подробности за известния й и богат баща.
В последното си участие в подкаста Call Her Daddy тя сякаш неволно и помежду другото призна пред света, че родителят й страда от синдрома на Аспергер. И то в контекста на признанията й какво е чувството да доведеш някое момче вкъщи при баща като Бил Гейтс.
"За момчето е ужасяващо. За мен е забавно, защото баща ми е доста социално неловък. Преди е казвал, че има Аспергер. Затова и за мен ми е толкова смешно", сподели тя. A от Page Six припомнят, че основателят на Microsoft никога не е признавал публично, че страда от въпросния синдром, а само, че може би има разтройство от аутистичния спектър.

Източник: GettyImages
Фийби Гейтс издаде баща си
"Ако растях днес, вероятно щях да ми бъде поставена диагноза аутистичен спектър", споделя той в последната си книга. "По време на детството ми фактът, че мозъците на някои хора обработват информацията по различен начин от другите, не беше широко разбран".
И въпреки че не е бил диагностициран като дете, Бил Гейтс винаги е знаел, че умът му работи различно от този на връстниците му. А с това често е успявал да "обърква" и околните - както с интелектуалните, така и със социалните си умения.
Какво е Аспергер
Синдромът на Аспергер е неврологично разстройство от аутистичния спектър. Характерно за него са най-вече затрудненията в комуникацията, вербалното и невербално общуване и зрителния контакт, в разбирането на правилата на общуването и общоприетите обществени норми. Имат висока сензорна чувствителност. Те предпочитат повтарящото се поведение и рутината. Засяга по-често представителите на мъжкия пол.
Според Националния институт по неврологични разстройства и инсулт на САЩ, хората с Аспергер обикновено имат среден или висок интелект, силни езикови умения, но се сблъскват с трудности в социалните сигнали и имат интензивен фокус върху нишови теми. Наричат го и Синдром на малкия професор. А друг известен, богат и успешен човек, който също има Аспергер, е Илон Мъск.