На територията на Европа има много държави - коя от коя по-интересни със своята история, култура и традиции. Една от най-интересните обаче несъмнено си остава Транснистрия, известна още като Приднестровието или Приднестровска молдовска република.

След като рухва Съветския съюз през 1990 г. едно дълго и тясно парче земя, разположено на източната граница на Молдова с Украйна, решава да обяви своята независимост. И въпреки че нито Молдова, нито която и да е друга страна, не признават независимостта на Транснистрия, тя си действа като независима държава. Има и собствено правителство, военни, полиция, валута, конституция, флаг, герб и пощенски служби.

Приднестровието е предимно рускоезична територия и населението в района се чувства по-свързано с Русия, отколкото с Молдова, до която на практика се намира. Затова и рускоезичното население съставлява най-голямата етническа група в страната.

Снимка 471829

Източник: iStock

Тъй като на практика държавата не е призната от никого, паспортът на 500-те хиляди жители по същество не им служи за нищо.  Въпреки това повечето от тях притежават двойно или тройно гражданство с Русия, Молдова или Украйна, така че не са хванати в капан на страната, за която са характерни малките села, изоставените съветски фабрики и многото лозя.

Откакто Приднестровието обяви независимост преди 30 години, населението всъщност намалява поне с една трета - заради намаляващите икономически перспективи след разпадането на СССР, повечето жители отиват да търсят работа в Русия.

И макар животът в президентската демокрация Транснистрия, където заплатите са дори по-ниски, отколкото в Молдова (една от най-бедните страни в Европа), да не е лесен, мнозина са доволни.

Снимка 471827

Източник: iStock

Местните казват, че се радват на страхотен климат и добри местни продукти, на плодове и зеленчуци, както и на помощта от Русия, която изгражда болници и училища в Приднестровието и субсидира пенсиите на застаряващото население, пише BBC.

И все пак, бъдещето на Транснистрия остава несигурно, най-вече защото статутът на държавата продължава да е предмет на непрекъснат спор между Молдова, Украйна и Русия.