Почти всяка една част от заобикалящата ни околна среда е засегната от човешката любов към пластмасата.
Пластмасови микрочастици валят във вечно замръзналите региони на Земята, въздухът в градовете (и не само) е пълен с тях, като замърсяването вече се простира от склоновете на Алпите до дълбините на Марианската падина.
В един от последните си доклади по въпроса обаче, Световната здравна организация твърди, че не се знае дали микропласмасата е вредна за хората, но все пак загатва за огромни "потенциални рискове".
Източник: iStock
Добре известен факт за всички е, че всеки от нас поглъща по немалък брой микроскопични частици пластмаса с водата, въздуха и храната, които приемаме.
Въпреки това, от СЗО все още не разполагат с конкретни изследвания, които идентифицират рисковете за здравето ни. Все пак, от организацията приканват за спешни и мащабни тестове в тази област.
Източник: iStock
Докладът на СЗО разкрива, че микрочастиците могат да преминават безпроблемно през хранителния ни тракт, но не знаем дали някои от най-дребните частици не се абсорбират в червата и стомаха ни.
Един от основните рискове, който се назовава към момента, е поглъщането на бактерии и други микроорганизми, прикачени към пластмасовите частици.
При всички положения обаче рисковете са много повече и тепърва предстои да бъдат открити. А дотогава можем просто да продължим да пием и дишаме пластмаса, надявайки се, че последствията няма да са фатални.