Египетските пирамиди са едно от чудесата на света и това не е никак случайно. От векове те впечатляват с размери и перфектните си форми и надали има човек, който да не се е чудил как хората в древността са успели да ги построят толкова внушителни без всички удобства и строителни приспособления, които притежаваме днес, и то на това отдалечено място.
Съществуват различни теории около този въпрос като една от тях дори твърди, че пирамидите в Гиза са дело на извънземни. А преди дни се появи и нова теза, която ни звучи доста по-правдоподобно.
Тя идва от учени от University of North Carolina Wilmington, които анализират сателитни изображения на местността, в която се намира забележителността, с цел да намерят възможното местоположение на изчезнал отдавна речен ръкав на река Нил. Освен това се правят геофизични проучвания и проби, за да се установи наличието на речни седименти под настоящата земна повърхност.
Източник: iStock
На базата на тях те твърдят, че пирамидите са построени именно в близост до разклонение на реката, което е било дълго цели 64 км. Учените предполагат, голямата суша преди около 4200 години, когато е започнало и натрупването на пясък, вероятно е довело до изчезването му.
А наличието на този речен разклон може да се приеме като обяснение за местоположението на египетските пирамиди именно в тази част на пустинята. Той ги е правил леснодостъпни по вода и това може би е начинът, по който целият материал за издигането им, е бил доставян, пише Daily Mail.
Тази теория за пръв път дава обяснение на търсещия отговор от векове въпрос защо огромните пирамиди са построени точно на това място и как точно е било възможно това.