Учени и инженери отдавна разучават как може да се стори в Космоса. Концепциите за Луната включват използване на лунен прах и материали, които биха могли да генерират електричество, докато за строенето на Марс - тухли, които не се пекат, както и 3D принтирани тухли от планетарни минерали.
Преди време е бил разработен AstroCret, за който са били използвани кръв, урина и марсианска прах. Сега пък е ред на StarCrete, направен от извънземен прах, картофено нишесте и малко сол. Създателите му казват, че е достатъчно устойчив, за да може да се строят къщи.
Както си му е редът, StarCrete е бил подложен на тест, на който е издържална натиск от 72 мегапаскала - повече от два пъти по-висока от издръжливостта на обикновения бетон (32 мегапаскала). Когато е направен с лунен прах, StarCrete достига повече от 91 мегапаскала. За сравнение предходната тухла AstroCrete достига около 40 мегапаскала.
Както и бихме предположили, строителството в космоса среща много предизвикателства, като едно от тях е че изисква рентабилни строителни материали, произведени на място. Просто би било непосилно скъпо да се пренасят традиционни тухли и хоросан.
За щастие учените откриват, че чувал (25 кг) дехидратирани картофи (чипс) съдържа достатъчно нишесте, за да бъде произведен почти половин тон StarCrete (това са 213 тухли). За сравнение за къща с три спални са необходими около 7500 тухли.
Екипът използва симулирана марсианска почва, смесена с нишесте, и установява, че добавянето на обикновена сол (магнезиев хлорид) значително подобрява здравината на тухлите. Тази сол може да се добие от повърхността на Марс или дори от сълзите на астронавтите.
Това, върху което работят в момента изследователите, е да намерят стабилно решение за чувствителното на влага свързващо вещество от нишесте, за да направят StarCrete благоприятен и за Земята. Това би било една екологична алтернатива, добре дошла на нашата планета, пише New Atlas.