Хората имаме духовна връзка с водата от векове. Още от древна Гърция и древна Индия, през Египет и Израел, та до днешните кръщения - ваните сме използвали като начин да излекуваме духа си, да прочистим душата и да проясним ума си.
Днес, векове по-късно, тенденцията за ползите и насладата от баните очевидно продължава да властва. Доказателство за това е новата идея, която се зароди в TikTok и завладя мнозина. Хаштагът #spiritualbaths ("спиритуални бани") има около 30 милиона гледания в социалната мрежа и трупа още и още популярност.
Да си признаем, разбираме и защо. Духовните бани определено могат да имат идеалното ефективно противодействие на един стресиращия ден. Пълни с листенца и различни благоуханни еликсири - звучи ни като мечта, в която бихме се потапяли всяка вечер.
@deesymone.com ✨Goddess Baths✨ #spiritualbath #spiritualtiktok #deesymone #goddessbath #selfcareroutine #selflove #rosebath #spaday #spirituality ♬ Hrs and Hrs - Muni Long
Всъщност идеята на спиритуалната вана е да потопим тялото си, докато напълно сме отпуснали съзнанието си. И най-хубавото е, че можем да си я направим по свой вкус - от съставките, с които да напълним ваната, през музиката, която да изберем за фон, та до аромата на свещите. Ето и кои са най-добрите съвети за създаване на собствена спиритуална вана у дома, подбрани от glamour.
За начало можем да подготвим обстановката със спокойна, отпускаща музика. След това да запалим няколко свещи, с които да поразчупим осветлението в банята ни. А за да подсилим усещането за повече загадъчност, може да си направим и ароматерапия като пуснем дифузер с ароматна течност или пък запалим тамян.
Кристалите са друга, също чудесна идея. Те имат забележителната способност да абсорбират отрицателна енергия, като я заместват с положителна. С поставянето на кристали около ваната се предполага, че хармонизираме чакрите и повишаваме нивото си на спокойствие. А в случай че сме новаци в тези духовни преживявания, препоръчително е за начало да опитаме с аметист. За този камък се предлага, че подсилва имунитета, помага с интуицията, намалява отрицателните енергийни влияния и балансира емоциите.
Източник: iStock
И последно по ред, но не и по важност - грижата за кожата. Все пак, да се погрижим за себе си отвън, докато се обгрижваме и отвътре, си остава важно. Имаме суха кожа? В такъв случай към водата във ваната можем да добавим няколко капки масло от чаено дърво. Имаме чувствителна кожа? За нея би помогнала английска или хималайска сол. Тя е подходяща също и за омекотяване на кожа, засегната от псориазис, облекчава слънчево изгаряне и помага и при натъртвания или навяхвания. За мазната кожа пък в помощ биха били лимоните.
Други съставки, които също могат да превърнат всяка наша вечерна вана в необикновено преживяване, са розовите листенца, дафиновите листа, градинският чай, ментата и лавандулата. Всички те оказват особено благоприятно действие за намаляване на стреса, отпускане на схванатите мускули и облекчаването на храносмилателни проблеми.