Достъпното пътуване в Космоса все повече се превръща от утопия в неизбежно бъдеще. Разбира се, желаещите да излетят извън орбитата на Земята, които ще имат реалната възможност да го направят, засега са ограничени хората със сериозни финансови възможности. Но по-натам нищо не се знае...
Различните аспекти на космическото пътуване не спират да търпят промени и всички те са в една посока - да става все по-близо до всички нас. Пример е и последният проект от Япония - Spaceport City.
На фона на огромни небостъргачи на японски мегаполис се издига все още въображаемото летище за космически кораби по проект на архитектурното бюро Noiz Architects.
The proposed SpacePort City in Japan. (Transportation hub including commercial space travel) https://t.co/pBgNS1OGjB (h/t @uncrate) #design #futurism pic.twitter.com/wR3ND9aH1R
— Taryn O'Neill (@tarynoneill) July 27, 2020
Първото подобно съоръжение на компанията за цивилни, комерсиални космически полети - Spaceport America, се намира в Ню Мексико и се използва като база от редица компании, като Virgin Galactic. Но разликата е, че е ситуирано далеч от градската среда.
А именно това е новата, амбициозна цел на Spaceport City - да превърне космическия транспорт в част от градския пейзаж.
Летището е изградено от много стомана и много стъкло, а покривът е запазен за соларни панели, с които се генерира енергия. Важно е уточнението, че е пригодено за излитане само на космически кораби, които наподобяват самолети и могат да излизат хоризонтално, а не вертикално.
'spaceport city' by noiz_architects is a transport hub for commercial space travel in japan https://t.co/0q7oW9xCd8 pic.twitter.com/UFnn0gGRvF
— Desk Achitecture (@desk_design) July 23, 2020
Подобни машини засега са само в тестов период и се разработват от компаниите Blue Origin и Virgin Galactic именно с цел космически туризъм. Компанията на Ричард Брансън дори вече има подписани договори с 600 бъдещи пътници, всеки на стойност 250 хиляди долара. А надеждите са полетите с продължителност 90 минути на 80 километра над Земята да се изпълнят най-рано през следващата година.
Това космическо преживяване може да продължава едва час и половина, но изисква предварителна тридневна подготовка. Затова създателите на Spaceport City планират комплекса да включва и необходимите центове и съоръжения, в които да се случва този процес, предава CNN.
Междувременно в Хюстън, четвъртият най-голям град в САЩ и родното място на NASA, се работи по преобразуването на летище Елингтън в градски космодрум, а друг такъв - Colorado Air and Space Port е само на 30 минути разстояние от град Денвър.
An update on our test flight program; https://t.co/zPX2OtwOvf pic.twitter.com/Q6lyC089hO
— Virgin Galactic (@virgingalactic) December 14, 2020
Очевидно космическите летища като част от градския пейзаж са и част от бъдещето, което чакаме с нетърпение. Нечии по-смели мечти включват и извън галактически полети от Хонг Конг до Лос Анджелис с продължителност едва един час.
Освен писта за излитане и кацане обаче, японският Spaceport city е много повече. Както и други летища по света, и това предлага разнообразни забавления на посетители си. Но тези са си направо извънземни.
Хората, които нямат желанието (или пък финансовата възможност) да се изстрелят в Космоса за пътуването на живота си, могат да изпробват какво е да си в условия на нулева гравитация в специален симулатор. Има също така образователна академия, магазини, хотел, ресторант за космическа храна, 4D IMAX киносалон, музей на изкуството, фитнес зала, аквариум и дискотека - всички с космическа тематика, разбира се.
Помислено е и за достъпността на космодрума, който ще се намира на специално изграден остров. До него ще се стига с мрежа от мостове, по които се движат електрически автомобили и автономни влакове. Напълно в синхрон с технологичното бъдеще.