Зимата наистина е все по-близо, което може да означава само едно: часовниците се връщат назад. През 2024 г. те се връщат с един час в 3 ч. сутринта на 27 октомври и това понякога се смята за "добро", тъй като ще имаме един час повече в леглото. Но защо изобщо сменяме часовниците? Дали е по научна причина, вероятно свързана с позиционирането на Слънцето през лятото и зимата? Най-кратко казано, не.
Кой за първи път предлага идеята за смяна на времето
Бенджамин Франклин - изобретател, философ и американска политическа фигура за първи път предлага идеята в писмо, което пише, когато е в Париж през 1784 г. В него той се шегува, че парижаните трябва да бъдат събудени от съня си с час по-рано, като бият църковни камбани и стрелят с оръдия на улицата. Въпреки това не сменяме времето оттогава.
Източник: iStock
Идеята всъщност не се появява отново до 1895 г., когато новозеландският учен Джордж Върнън Хъдсън предлага на правителството си часовниците да се преместват с два часа напред всяко лято, но и това не се приема.
След това строител на име Уилям Уилет (който по случайност е пра-пра-дядото на фронтмена на Coldplay Крис Мартин) провежа кампания във Великобритания за смяна на часовниците. Смята се, че той е бил раздразнен, че голфът му ще бъде прекъснат от залеза на слънцето, затова искал да промени закона, за да се увери, че ще има повече светлина вечер. Така той провежда кампания за смяна на часовниците, докато не умира от грип през март 1915 г., но не любовта му към голфа е това, което убеждава парламента.
Източник: iStock
През пролетта на 1916 г., по време на Първата световна война, германската армия превърта часовниците напред като начин за пестене на енергия. Много (но не всички) европейски правителства последват примера скоро след това, уточнява BBC.
Какво е мнението на хората за това днес
Мненията са много разнопосочни. Някои хора казват, че смяната на часовниците два пъти в годината нарушава естествения ритъм на съня, което може да доведе до здравословни проблеми, като например увеличаване на вероятността от инсулт. Други обаче твърдят, че ако практиката бъде спряна, по-тъмните сутрини през зимата биха били по-опасни, например по пътищата. Някои отрасли като селското стопанство също разчитат на наличието на много слънчева светлина за работа.
През март 2019 г. Европейският парламент гласува за прекратяване на практиката за смяна на часовниците два пъти годишно, като държавите членки трябва да решат дали ще останат постоянно на зимно или лятно часово време до края на 2021 г. Реформата обаче временно е поставена на изчакване. В момента няма планове за спиране на смяната на времето в България.