Лятото е в разгара си, отпускарския период също, а горещините не се очертава да преминат скоро. Въпреки доста топлото време обаче, пак може да се насладим максимално на почивката си. Но за целта е необходимо да сме по-внимателни и да имаме предвид някои основни предпазни мерки и съвети.

Coolcations - как жегите създадоха нова тенденция в туризма в Европа (и не само)

Coolcations - как жегите създадоха нова тенденция в туризма в Европа (и не само)

Накъде да избягаме, за да намерим прохлада

Ето осем грешки, които да не допускаме, ако ни предстоят пътуване и почивка по време на най-горещите дни.

Не се хидратираме достатъчно

Водата е критично важна през най-топлите дни. Където и да пътуваме, е добре да сме предвидили достатъчно вода за през деня и да не забравяме да я пием често. Същевременно е добре да избягваме дехидратиращи напитки, като кафе и алкохол. А ако все пак се изкушим от някой друг коктейл край плажа или басейна, е добре заедно с него да пием и вода. В случай че температурите станат екстремно високи, тогава е добре да снабдим организма си и с електролити.

Снимка 724663

Източник: iStock

Прекарваме време основно в дейности на открито

Когато сме на почивка, обикновено ни се иска да прекарваме по-голямата част от времето на открито. Но по време на горещините е най-добре да останем на закрито поне за няколко часа - най-вече следобед. По това време може да планираме обиколки из музеи и галерии например, така че хем да ни е прохладно, хем да се запознаем с културата и изкуството на мястото, което посещаваме.

Пренасищаме програмата си с активности

Съвсем естествено е да искаме да видим и преживеем максимално много неща, когато посещаваме ново място. В случай че уцелим най-топлите дни обаче, е добре да не пренасищаме програмата си с активности. Удоволствие има дори и в моментите, когато просто си отпочиваме, например докато пием разхладителна напитка в някое китно кафене или ядем сладолед.

Снимка 724664

Източник: iStock

Спим до късно

Спането до късно по време на ваканция е най-сладката част за мнозина. Но така се пропускат прохладните часове сутрин, което, особено в горещините, е голяма загуба. Колкото по-рано се събудим и излезем, толкова повече приятно хладни часове ще имаме за разходка. Времето по обяд и следобед пък може да прекараме някъде на закрито или обратно в хотела, където да дремнем например. След това, по залез слънце, е отново приятно за активности на открито.

Избираме грешното облекло

Когато е горещо е изкушаващо да носим възможно най-малко дрехи. Но най-важното е да се заложим на удобно облекло на пластове, които можем да обличаме и събличаме при промените на температурите през деня. Чудесни материи, на които да заложим, са естествените, като памук и лен, с които ще ни е по-прохладно, в сравнение със запарващите синтетики. Най-подходящо е също така да носим светли дрехи.

Снимка 724667

Източник: iStock

Пренебрегваме сигналите на тялото си

Пътуването на практика нарушава рутината, с която сме свикнали, и е съвсем естествено да ни причини дискомфорт. Но дори и да имаме желанието да бъдем много активни през цялата си почивка, не бива да пренебрегваме сигналите на тялото, ако то ни дава такива. В случай не се чувстваме добре, е най-важно първо да се погрижим за здравето си. Особено внимателни и предпазливи трябва да бъдем, ако имаме заболявания.

Пропускаме слънцезащитния крем

Независимо от това колко време прекарваме на открито, е важно да нанасяме слънцезащитен крем през целия ден. Препоръчително е да заложим на продукт с висок слънцезащитен фактор и да го нанасяме поне на всеки два часа. Не бива да го пропускаме дори и в облачни дни.

Предметът, който не бива да слагаме в контейнерите за проверка на ръчния багаж

Предметът, който не бива да слагаме в контейнерите за проверка на ръчния багаж

А повечето пътници го правят

Прекаляваме с излагането на слънце

Дори и да използваме слънцезащитен крем, все пак е добре да не прекаляваме с излагането на слънце, дори и когато температурите не са рекордно високи. Подходящо е, когато ни се удаде възможност, да сме на сянка, а в най-големите горещини - на закрито, в идеалния вариант на място с климатик или вентилатор, пише HuffPost.