В Обединеното кралство от скарлатина наскоро загинаха шест деца, а у нас напоследък се отчита ръст на заболяването сред децата. Съветите на лекарите, както и се очаква, са за превенция и наблюдаване от страна на родителите за състоянието на децата. За да изпълним тази препоръка обаче е нужно да сме наясно какво представлява скарлатината. Ето и какво знаем за нея.
С отпадането на изискването за носене на маски е съвсем очаквано инфекциите да се разпространяват по-лесно сред хората. Скарлатината представлява една такава инфекция, причинена от стрептокок от група А. Той от своя страна води до редица симптоми, които варират от леки до тежки. Добрите новини са, че заболяването не е фатално за повечето хора, които се заразяват с него.
Стрептокок А е бактерия, която се открива в гърлото и по кожата, и обикновено причинява треска и инфекции на гърлото. Въпреки че много хора прекарват заболяването без симптоми, могат да го разпространят на други чрез кашлица, кихане и контакт от близка дистанция.
Източник: iStock
Сред симптомите на инфекцията са болка при преглъщане, треска, кожни обриви и подути сливици, и жлези.
"Инфекцията обикновено е сравнително безобидна", казват здравните експерти, но и предупреждават, че в редки случаи, когато бактерията произвежда токсин, заболяването може да стане сериозно и да причини сепсис, възпаление на сърцето и токсичен шок с органна недостатъчност.
За да се предотврати задълбочаване на скарлатината лекарите съветват родителите незабавно да потърсят лекарска помощ, ако детето им изглежда "много болно" и е със симптоми като температура, повръщане, мускулни болки или обрив. Въпреки че ваксина срещу заболяването няма, то ефективно се лекува с антибиотици, пише CNN.
Успокояващото наблюдение на лекарите е, че увеличаването на инфекциите не означава появата на нов щам. То вероятно е резултат от това, че повече хора се заразяват заради това, че вече не са толкова социално предпазливи, колкото по време на пандемията.