В последните години продуктите без съдържание на захар стават все по-популярни, особено сред тези, които спазват хранителен режим и броят стриктно калориите. Но отдавна си знаем, че наличието на изкуствен подсладител често не е по-малкото зло. И сега това отново се потвърждава.

Еритритол, инфаркт, инсулт, сърдечно-съдови проблеми и колко опасен може да бъде изкуственият подсладител за здравето ни

Колко опасна може да бъде консумацията на еритритол

Имаме причина да избягваме този изкуствен подсладител

Според източници, запознати с дейността на Международната агенция за изследване на рака, която е част от Световната здравна организация, съвсем скоро аспартамът ще бъде обявен като "потенциално канцерогенен" за хората.

Той е един от най-използваните изкуствени подсладители и се открива в състава на редица продукти - от безалкохолни напитки до паста за зъби. В следващите месеци се очаква учените да изведат и доказателства, които да потвърдят категорично твърдението, което ще постави редица производители в неизгодна позиция.

Снимка 624527

Източник: iStock

На този етап обаче не може да очакваме конкретни препоръки за количеството приет аспартам, което може да ни навреди. Те са в ресора на отделен експертен комитет по хранителните добавки към СЗО, който тази година също преразглежда употребата на този подсладител. Очаква се към средата на юли да имаме и тяхната позиция.

Предишните препоръки явно вече са остарели. Според тях, аспартамът е безопасен в рамките на конкретни дневни граници, които са свързани с теглото на човек. Например някой, който тежи 60 кг, трябва да изпие между 12 и 36 кутии диетична газирана напитка за един ден, за да бъде изложен на риск. Сега се очаква тези количества да бъдат сериозно съкратени.

Сърце, сърдечни заболявания, инсулт, изкуствени подсладители и каква е връзката между тях

Има ли връзка между инсулта и изкуствените подсладители

Горчивото сладко

А големите производители на продукти, в които се съдържа синтетичният подсладител вече са притеснени за последствията от позицията на СЗО. В миналото подобни ситуации са водели както до голямо безпокойство сред потребителите, така и до съдебни дела срещу компаниите, с които ги принуждават да променят състава на продукти, за да намалят или да изключат напълно обявената за вредна съставка, предава Reuters.