Един от най-големите недостатъци на големия град е трафикът. И то не само заради факта, че вредните емисии от автомобилите замърсяват въздуха, който дишаме, а и заради шума, който вдигат.
Случвало ни се е да живеем на някоя по-натоварена улица, където в летни дни, когато прозорците са отворени, на моменти сме имали чувството, че главата ни ще се пръсне.
Оказва се, че трафикът не влияе негативно само на хората, а и на птиците. Учени от института по орнитология Max Planck и от университета на Северна Дакота установяват, че птиците стареят по-бързо, заради шума от автомобилите, пишат от Science Daily.
Източник: iStock
Зеброви амадини
Учените изследват птици от вида зеброви амадини, които живеят в Австралия, и установяват, че много от младите екземпляри, изложени на шум от моторни превозни средства, имат много повече увреждания, които по принцип са характерни за по-възрастните индивиди.
От направените изследвания учените заключват, че шумът оказва негативно влияние на теломерите - крайчетата на хромозомите, които предпазват гените от увреждания. На колкото по-голям автомобилен шум са изложени зебровите амадани, толкова по-къси теломери имат и то още от ранна четиримесечна възраст. По-късите теломери обикновено са признак за по-бързо остаряване.
Изследователите оценяват влиянието на излагането на шум от трафика върху общо 263 птици, като сравняват дължините на теломерите на пернати от 21 до 120 дни след излюпването.
Източник: iStock
"Нашето проучване предполага, че самият градски шум, независим от многото други аспекти на живота на града, като например светлинно замърсяване или химическо замърсяване, е свързан с увеличена загуба на теломери, което допринася до стареенето на тези птици", разказва д-р Адриана Дорадо-Кореа, един от авторите на изследването.
Тя допълва, че изследването им е първата стъпка към идентифициране на причинно-следствените механизми, които могат да отчитат различията в продължителността на живота, наблюдавани между птиците, живеещи в градска или селска среда.