Все повече компании започват да се замислят дали да не съкратят работното време на служителите си, за да запазят психическото им здраве. А вече има не един и два примера в полза на тезата, че тази тактика води и до по-висока продуктивност.

Nike, психичното здраве, централният офис на компанията и защо го затвориха за седмица

Защо Nike затвори офиса си за цяла седмица

Не, не е заради COVID-19

Психолозите също подкрепят категорично този вид промяна. Сред тях е и доктор Андерс Ериксън, бивш професор по психология в Държавния университет във Флорида.

Мистър Ериксън анализира как се отразява традиционният работен режим от 40 часа на седмица в професиите, които изискват изпълняването на повече и по-разнообразни задачи. И днес вече е убеден, че времето, в което можем да се концентрираме, има своите граници. Просто след четвъртия-петия час производителността намалява и всяка следваща минута може да причини прегаряне.

Снимка 545084

Източник: iStock

И за да звучи още по-убедително, той дава и конкретни успешни примери с фирми, които вече са минали на по-лек режим и не съжаляват.

Сред тях е сингапурската CocoDoc, която е създала инструмент за редактиране на файлове в PDF формат. Служителите й работят четири, а не пет дни в седмицата, и практиката е доказала, че са станали по-продуктивни. В момента действат много по-интелигентно - разпределят по-ефикасно задълженията си и се концентрират повече.

Снимка 545085

Източник: iStock

Подобен е случаят и с 240-те професионалисти в новозеландската компания Perpetual Guardian, която управлява тръстове, завещания и имоти. Те също са ангажирани по четири дни в седмицата и това ги е мотивирало да увеличат производителността си.

Вместо да провеждат срещите си в рамките на час и половина, те вече го правят за 30 минути. Освен това държат повече от всякога на концентрацията си и сами дават сигнал на колегите си, когато им пречат.

Там, където преди губели значително време, започнали да работят "по-умно, а не по-усилено", уточнява професор Джеръд Хаар пред The New York Times.

Microsoft, HoloLens и договорът за 22 млрд. долара с армията на САЩ

Microsoft отново ще работи за армията на САЩ

Новият договор за 22 млрд. долара

Клонът на Microsoft в Япония още през 2019 г. проведе летния експеримент Work Life Choice Challenge, по време на който служителите не стъпваха в офиса всеки петък от месец август. И понеже опитът им се оказа успешен, служителите и до ден днешен получават пълната си заплата, но продължават да работят по-малко часове. А продажбите са се увеличили с 40%, уточняват още от ВВС.