За всички вече ни е ясно, че в следващите години Космосът ще става все по-достъпен и в един момент пътуването извън орбита на Земята сякаш ще бъде толкова нормално, колкото до някоя по-отдалечена точка на земното кълбо.
Виждали сме не един и два амбициозни проекта за космически туризъм, но сега е ред за нещо различно. Компанията Radian Aerospace, базирана във Вашингтон, представи своята идея за частен самолет, който излита хоризонтално от писта, точно както обикновените, но вместо към друга страна или континент, се насочва директно в Космоса.
Radian One е космически самолет за многократна употреба, който може да прекара до пет дни в орбита. Той се изстрелва върху шейна с ракетно задвижване, която му гарантира достатъчно ускорение, за да излезе в ниска земна орбита. По този начин се пести гориво, а шейната се използва повторно.
Exclusive: A former astronaut, a dairy magnate, and an NBA team owner are building the world’s first private crewed spaceplane, at stealthy start-up Radian Aerospace.https://t.co/yoz1eRjDfR pic.twitter.com/dtG602C5Xk
— Mark Harris (@meharris) November 30, 2020
Амбициозната цел на създателите му е да бъде готов за нов полет едва 48 часа след кацането си - нещо, което никой космически кораб досега не може да направи.
Radian One е проектиран да превозва до пет души и полезни товари до 2270 кг към и от орбита. Но той може да влезе в употреба и като обикновен самолет, достигайки навсякъде по земното кълбо за по-малко от час. Засега от компанията производител не разкриват важни подробности като размерите на летателната машина, както и най-важното - кога ще започне да изпълнява полетите си.
Знаем обаче, че интересът към проекта на Radian Aerospace е голям, както и този към новата пазарна ниша - космически операции по поискване. В момента компанията е в етап набиране на средства, като досега са събрани 27.5 милиона долара, предава Space.
"Вярваме, че широкият достъп до космоса означава неограничени възможности за човечеството", казва Ричард Хъмфри, главен изпълнителен директор и съосновател на Radian. "С течение на времето възнамеряваме да направим пътуването в Космоса почти толкова просто и удобно, колкото пътуването със самолет", категоричен е той.