Гледането на сериали е разтоварващо хоби, което ни откъсва от реалността и, поне за известно време, от ежедневните проблеми. Сред любимите ни леки и приятни телевизионни истории, е вечният ситком "Приятели", а вярваме и не само на нас.
А той е толкова популярен и обсъждан, че предизвиква дори професионалното любопитството на психолози. Оказва се, че действително са правени и проучвания. И заключението на специалистите за въздействието от гледането му върху хората, е доста изненадващо.
"Докато в продължение на повече от 20 години работех с хора, страдащи от тревожност, мога да кажа, че сред други методи, именно реалистичността и повтаряемостта при сериали като "Приятели" и "Теория за големия взрив", оказват благоприятното влияние", обяснява Марк Хекстър.
Той е клиничен психолог в лондонска болница и твърди, че гледането на ситкоми, които поставят проблем и в рамките на 30 или по-малко минути го решават, помага за намаляването на стреса и тревожността.
При "Приятели" успокояващото въздействие идва основно от лекия, неангажиращ начин, по който героите се справят с несигурностите в живота, пише Mental Floss.
Хекстър добавя още, че гледането на сериала действа и неусетно възстановяващо - докато проследяваме новопоявяващите се за персонажите предизвикателства, превъзмогнати в хода на събитията, най-често в контекста на приятелски и романтични връзки.
Затова, вместо да се стресираме за работата, финансите си или други житейски терзания, съвсем без угризения може да се отпуснем на дивана у дома и да успокоим съзнанието си с няколко от любимите си епизоди. Или пък сезони - все пак имаме предвид и пристрастяващия ефект на ситкомите.