Расизмът отдавна е гореща тема и в политиката, и в шоубизнеса. Но напоследък все повече се говори за равенство и в спорта. А възмущението на онези, които се чувстват онеправдани, бе повод за поредния скандал, който засяга и предстоящите Олимпийски игри 2020 в Токио.

Токио 2021, курсовете, расизмът и историчесата промяна за бразилските олимпийци

На какво ще се учат бразилците преди Олимпиадата

Въобще не е свързано с физически упражнения

Олимпиада 2020 със сигурност ще останата в историята, но не само заради провеждането й в условията на пандемия.

През месец април бразилските спортисти минаха задължителен онлайн курс по борба с расизма, а неотдавна стана ясно, че за първи път в игрите ще се включи и трансджендър спортист по вдигане на тежести.

До тук добре, но тези дни повишиха глас редица състезатели по плуване, а поводът бяха плувните шапки. Те са стандартни (Speedo 50) и задължителни за всички, независимо от вида на косата и прочее различия.

Въпреки наложените стандарти, от The ​​Guardian съобщават, че марката Soul Cap са проектирали модел, подходящ за спортистите с естествена афро и текстурирана коса. Същият бранд е работил и с британската плувкиня Алис Диъринг, която ще представя Великобритания на Токио 2020.

От Международната федерация по плуване (FINA) обаче категорично отказват да позволят употребата на тези шапки, включително и по време на Игрите.

От FINA обясняват решението си с факта, че аксесоарът на Soul Cap не отговаря на "естествената форма на главата". Допълват още, че "спортистите, състезаващи се на международни събития, никога не са използвали, нито са изисквали шапки с такъв размер и форма".

От друга страна, Даниел Оуби, съосновател на Асоциацията на чернокожите плувци (BSA), е възмутена от дълбоко вкоренените системни и институционални неравенства в дисциплината. И казва, че решението на FINA "потвърждава липсата на многообразие в спорта".

Оуби казва още, че е истинско "предизвикателно да се намерят плувни шапки, предназначени за афро коса, което кара членовете на етническата общност на чернокожите и малцинствата (BAME) да се чувстват по-изключени от обществото".

Токио 2021, Лоръл Хъбард и първият трансджендър спортист на Олимпийските игри

Прецедентът на Токио 2021

Равенство или не съвсем

Според управителния орган на спорта в Англия Swim England, само два процента от редовните плувци са чернокожи. На Острова 95% от възрастните чернокожи и 80% от техните деца не умеят да плуват.