В последните години темата за увреждането на озоновия слой някак се измести на заден план от тази за замърсяването с микропластмаса, което добива всe по-застрашителни размери.
Но последното откритие на NASA насочва вниманието ни отново към дупката над Антарктика. Принципно тя увеличава размерите си през септември и октомври, но последната сателитна снимка от началото на миналия месец показва изненадващи резултати.
В момента дупката в озоновия слой е с най-малък размер, откакто тя е обект на изследване. Първата й снимка е направена през 1982 г.
Wonky weather gave us the smallest Antarctic ozone hole since the 1980shttps://t.co/PGZ41AJd0A#OzoneHole #environment #NASA pic.twitter.com/ZeyWrgv1zd
— Scott Sutherland, Science Writer (@ScottWx_TWN) October 22, 2019
На 8 септември тя достига своя пик от 6.3 милиона квадратни мили. Скоро след това обаче вместо да достигне до обичайните около 8 милиона, озоновата дупка се смалява до изненадващите 3.9 милиона квадратни мили, което е около 6 276 000 километра.
Това е едва третият път за 40 години, в който се наблюдава подобно явление, но озоновата дупка така и не е достигала чак толкова малък размер. За учените обаче това няма пряка връзка с климатичните промени.
Според тях, смаляването на озоновата дупка се дължи на по-високите температури в стратосферата над Южното полукълбо. Те са причината да не сe образуват облачни частици, които унищожават молекулите озон и нарушават цялостта на слоя.
#BestNine2017 Measurements from satellites this year showed the hole in Earth’s ozone layer that forms over Antarctica each September was the smallest observed since 1988 https://t.co/DwKDPo2TY1 #climate #Wx #ozonehole #Antarctica #NOAA #NASA #Earth #Best9 #BestNine #OARBestNine pic.twitter.com/qkSlh5ehgO
— NOAA Research (@NOAAResearch) January 8, 2018
Но това е териториално, а не глобално явление, затова и не бива да се радваме прекалено рано. Моментното смаляване на озоновата дупка не значи, че този слой, който не предпазва от вредните слънчеви лъчи, ще успее да се възстанови като с магическа пръчка, пише CNN.
Прогнозите на учените са, че през 2070 г. озоновият слой ще може да възстанови своята цялост, защото съединенията, които му нанасят основна вреда, са все по-малко и по-малко.