Точно както хората, кучетата също се от нуждаят от качествена почивка, за да бъдат здрави. За разлика от нас обаче четириногите любимци не могат така ясно да покажат, когато са уморени. Затова в голяма степен зависи и от стопаните да разпознават кога кучето им има нужда от повече сън и да насърчават добрите му навици за почивка.
Времето, което кучетата прекарват в сън, може и да ни се струва неестествено или дори тревожно много, но трябва да имаме предвид, че техните нужди са малко по-различни от нашите.
Докато хората обикновено спим през нощта и сме будни през деня, то 75% от времето за сън при кучетата е през нощта, а останалите 25% - през деня. Домашните любимци имат по-кратки цикли на сън, които продължават по 45 минути, и прекарват само 10% от съня си в REM (дълбок сън). Затова и четириногите ни приятели се нуждаят от допълнителното време сън през деня.
Източник: iStock
Количеството сън, от което се нуждаят те обаче, зависи също и от няколко основни фактора, като възраст, порода и ниво на активност. Така например малките кученца (под две години) е нормално да спят от 16 до 19 часа на денонощие. Порасналите кучета (от две до шест години) пък се нуждаят между девет и 14 часа сън, като средно спят по около 11 часа. За възрастните кучета (над седем години) е необходим малко повече сън - около 12-15 часа на денонощие.
Причината бебетата и малките кученца да се нуждаят от повече часове сън, е ролята, която играе той във функцията и развитието на мозъка им. Освен това те изразходват и повече енергия. Възрастните кучета от друга страна пък спят повече, за да се възстановят добре след дълъг ден.
Освен от възрастта обаче, нуждата от сън за всяко куче също до голяма степен зависи и от неговата порода и ниво на активност. Обикновено на големите породи им трябва повече почивка (около 18 часа сън), отколкото на малките, което отново е свързано с по-голямото количество енергия, което изразходват. От друга страна, малките кучета обаче спят повече (около 14-16 часа) от тези, които са среден размер (10-14 часа).
Източник: iStock
Добре е да имаме предвид също и нивото на активност на кучето ни. По-активните по природа породи обикновено спят по-малко, тъй като са свикнали да бъдат нащрек и готови, за да изпълняват задълженията си, за които са били обучавани.
В случай обаче, че заподозрем, че кучето ни не спи добре и това се проточва дълго, е препоръчително да се обърнем към ветеринарен лекар. А ето и кои са издайническите признаците, за които да следим.
Ако четириногият ни любимец обикновено е енергичен, но показва признаци на умора и липса на енергия, това може да е знак, че не си почива достатъчно. Друг признак са продължителните движения, като потрепервания например, както и лаенето и виенето по време на сън.
Показателно е, че кучето ни не спи добре, ако също така забележим промяна в поведението му, каквато е повишената раздразнителност. Замаяност и дезориентация също са признаци, които не бива да пренебрегваме.
И не последно място, е добре да знаем, че кучетата, които не спят достатъчно, често имат повишени нива на кортизол, което предизвиква хиперадренокортицизъм и води до повишена жажда и уриниране, пише Forbes.