Според класацията на Economist Intelligence Unit от ноември миналата година, Хонконг е най-скъпият град за живеене. След него се нареждат Цюрих и Париж.
При изготвянето на това подреждане под внимание е взето съотношението на разходите за живот и цените на основни стоки и услуги.
Но ако си говорим за свръх богати собственици на жилища - само за имоти на стойност над 30 милиона щатски долара, то любимият им град вече е друг.
Източник: iStock
Финансовата информационна агенция Wealth X и платформата за недвижими имоти REALM правят проучване, от което излиза, че няма друт град в света с толкова голям брой отделни собственици на жилища, които имат свръх висока нетна стойност, като Ню Йорк.
Авторите на проучването установяват, че към декември 2020 г. общо 24 660 богаташи се радват на основно или вторично местожителство в Голямата ябълка.
На второ място след Ню Йорк е друг привлекателен град - Лос Анджелис, където живеят 16 295 такива личности, после идва ред на Лондон (с 14 485 заможни собственици), Хонконг (14 235) и Париж (7035), уточняват от Rob Breport.
Източник: iStock
Докладът установява, че повечето вторични резиденции се намират в глобалните градове на Западна Европа, като Лондон е топ дестинацията в тази надпревара. Само 47% от ултрабогатите посочват за свой дом Голямата ябълка.
Източник: iStock
Градът с най-развита икономика в САЩ заема челно място, както по броя на лицата със свръх висока нетна стойност на основния си имот, така и на втородомците.
И въпреки пандемията, Ню Йорк остава пердпочитан адрес за имот, дори и на трето жилище сред най-богатите, уточняват от Mansion Global.