Когато става дума за църква, неминуемо си представяме сграда, която изглежда точно по определен начин, почти непроменил се векове наред. С малко повече въображение от страна на архитектите и малко по-отворено съзнание на вярващите обаче се появяват и храмове като този в Несвачилка.
Това е село в близост до Бърно, Чехия, което през 2024 г. най-после се сдобива със собствена църква. Проектът за нея е доста любопитен и е дело на чешкото архитектурно студио RCNKSK, които решават да използват за сградата дърво и местен камък.
Вдъхновени от средновековните техники за строене в района, те проектират кръгла църква от 150 квадрата, чиято основа е от каменна, а фасадата е с дървена ламелна структура.
На фона на равнинния пейзаж на Моравия, църквата на Несвачилка се издига на малък хълм и изглежда като фар, който се вижда отдалеч - очевиден намек за ролята на вярата в местното общество.
"Местните избраха за патрон на църквата Дева Мария на скръбта като символ на мъките, които е изстрадала. Нейната история и емоции са отразени в храма", коментират от RCNKSK. Подът на храма е пръстен, а седемте му основни греди символизират седемте мъки на Богородица.
Църквата "Дева Мария на скръбта" в Несвачилка в Чехия е построена изцяло с дарения от местната общност, което е причината строежът й да продължава 12 години. Тази година обаче е завършена и вече функционира като храм, пишат World Architecture.