Развитието на технологиите с експоненциална скорост е твърде шокиращо за линейните ни умове и е практически невъзможно да осмислим точно колко големи скокове направи човечеството в новия век.
Само преди 10 години върхът в скоростта на интернет бе едва около 40Mbps, а днес всеки от нас може да има достъп до 5G мрежи, при които скоростта може да достигне десетки гигабити в секунда.
Обикновеният потребител измерва тази разлика с това колко по-бързо ще си свали филм, но ултра бързият интернет все още е далеч от зенита си.
Източник: iStock
Наскоро учени от Японския институт по информационни и комуникационни технологии успяха да достигнат скорост от цели 319Tbps, с което надминават почти двойно постижението на предходния рекорд, поставен през август 2020 г.
За целта са използвани специални оптични кабели с четири ядра вместо едно, както и различни скъпоценни изкопаеми елементи, служещи като усилватели на сигнала.
Дължината на кабела в случая е 3000 километра, тъй като идеята е била не просто да се достигне висока скорост, но и да може това да се случи при голяма дистанция.
Източник: iStock
Дали след още 10 години ще гледаме на тези 319Tbps като на нещо нормално - няма как да знаем, но ако се позоваваме на развитието в областта през изминалото десетилетие, може би е по-вероятно отговорът да е положителен.
Към момента основният недостатък на тази технология е цената на необходимото оборудване и инфраструктура, нужни за масовото ѝ приложение.
Според самите японски учени откритието им е с изцяло практична стойност и е своеобразна стъпка към ерата отвъд 5G.