Последната мисия на NASA e замислена да тества потенциална стратегия за защита на Земята срещу заплашителни обекти. И вече с действия ни показва как точно го прави.

Нептун, NASA, Джеймс Уеб и новите изображения на пръстените на планетата

Нептун както не сме го виждали досега

Телескоп "Джеймс Уеб" е във вихъра си

Опитът на американската космическа агенция да отклони пътя на астероид се е оказал съвсем успешен. Става въпрос за астероида, наречен Dimorphos, който бе ударен миналия месец от сондата Dart. Сега учените потвърждават за него, че са успели да отклонят траекторията му. До заключението си те са стигнали след направени измервания с помощта на набор от космически и земни телескопи.

Постижението на NASA доказва, че идеята да се промени пътят на астероид е съвсем приложима, при условие че е инициирана достатъчно рано и целта не е прекалено масивна.

За да подкрепят твърдението си с факти, учените са публикували набор от данни, включително нови снимки от космическия телескоп "Хъбъл", както и от малък италиански космически кораб, който се е отдалечил от удара на около 50 километра. Сондата Dart, която е с размерите на хладилник, се е движила с цели 22 000 км/ч, като при сблъсъка с астероида се е унищожила.

След изпълнението на мисията учените още веднъж наблягат на това, че времето за предупреждение е наистина ключово, "за да се даде възможност този вид отклонение на астероида да се използва в бъдеще като част от много по-голяма планетарна отбранителна стратегия".

Освен това те все още са предпазливи, щом става дума за правенето на заключения от експеримента.

"Не трябва да сме твърде нетърпеливи да кажем, че един тест върху един астероид ни казва точно как всеки друг астероид би се държал в подобна ситуация", споделят изследователите.

Сатурн, NASA, "Касини", Хризалис и новото предположение на учените за пръстените на планетата

Нова теория за произхода на пръстените на Сатурн

Смела и правдоподобна хипотеза

Въпреки това те са обнадеждени, че могат да използват този тест като опорна точка за изчисления при симулациите им, които подсказват за различните видове въздействия в различни ситуации, пише BBC.