Първото фотографско доказателство за съществуването на пръстените на Нептун NASA получава още през 1989 г. при прелитането на "Вояджър 2". Откакто видяхме бледите и прашни пръстени на планетата изминаха цели три десетилетия. Сега вече имаме възможността да ги видим и в инфрачервения спектър.
NASA публикуваха нови изображения, заснети от космическия телескоп "Джеймс Уеб", които разкриват дори и по-трудните за откриване пръстени на Нептун. В допълнение към няколкото ясни, тесни пръстена, на кадрите виждаме и по-бледите прахови ленти на планетата.
Любопитно е, че на снимките тя изглежда бяла. Макар и необичаен, този ефект се получава заради газообразния метан, който е част от химическия състав на планетата. На близката инфрачервена камера на Джеймс Уеб той просто няма как да изглежда син, в какъвто цвят сме свикнали да виждаме Нептун.
При наблюдението си на най-отдалечената планета в нашата слънчева система телескопът, освен пръстените ѝ, е уловил и седем от 14-те ѝ известни луни. Сред тях е и Тритон, най-голямата, която се движи около планетата по необичайна обратна орбита.
Този факт поражда хипотези от страна на учените, на които оттук нататък им предстои да изследват Нептун и луните му по-задълбочено, и то отново с помощта на телескопа "Джеймс Уеб", пише CNN.