Тази пролет изобилства от астрономически събития. След като на 20 април се състоя хибридно слънчево затъмнение, което за съжаление не можеше да се наблюдава от България, днес ще станем свидетели на лунно.
Макар да е пълно, то все пак е пенумбрално лунно затъмнение. Което означава, че Луната преминава през полусянката (пенумбра) на Земята - лунният диск наистина ще потъмнее за времето на затъмнението, но няма да е така "черен".
В България можем да наблюдаваме събитието от 20.29 ч., а максималната фаза на затъмнението е само четири минути по-късно, в 20.33 ч. Луната ще бъде ниско на изток-полуизток и трябва да намерим подходящо място, от което да наблюдаваме хоризонта.
Лунното затъмнение на 5 май е едно от двете лунни затъмнения за тази година. Второто е на 28 октомври и е частично, но ще може да бъде наблюдавано от България.
Ден след затъмнението пък е пикът на метеоритния поток Ета Аквариди. До 30 метеора на час ще може да наблюдаваме в нощта на 6-и срещу 7-и май. Пълнолунието ще затрудни това да видим лесно "падащи звезди" и трябва да бъдем търпеливи, съветват ни от "Наука OFFNews".