Най-мащабното природно бедствие в историята на Лос Анджелис - пожарите от последната седмица, продължават да бушуват. В най-големия от тях - този в Пасифик Палисейдс, са унищожени 23 хил. акра, като пожарникарите са овладели едва 14 % от пожара.
В битката си с огнената стихия въздушните пожарни използват ярко розов или червен прах, който изсипват от въздуха. Боядисаните в розово къщи, улици и природни обекти вече са често срещаната гледка в Лос Анджелис.
Каква точно е субстнацията, която ползват пожарникарите, и как работи тя? Продуктът се нарича Phos-Chek - забавител на горенето, който се произвежда единствено от компанията Perimeter. В употреба в САЩ е от 1963 г., като е основният забавител за горене, ползван от пожарните служби в Калифорния.
Източник: GettyImages
В предишни години при борба с горските пожари от компанията съветват розовият слой да бъде почистен възможно най-скоро, когато е безопасно. Колкото повече престоява, толкова по-трудно може да бъде отстранен впоследствие.
анкета
Редно ли е богатите звезди да търсят подкрепа от обикновения човек за пострадалите в Ел Ей?
Да, затова сме хора 26.9%
Не, те са тези, които трябва да помогнат 29.8%
А защо не потърсят Илон Мъск, Джеф Безос и Доналд Тръмп 43.3%
Източник: GettyImages
Точният състав на Phos-Chek не се разкрива публично, но от Perimeter са уточнили, че продуктът съдържа около 80 % вода, 14 % соли, подобни на тези в торовете, и 6 % оцветители. Яркият цвят цели да помогне на пилотите и пожарникарите да знаят къде е бил разпръснат препарата.
Източник: GettyImages
Въпреки че охлажда горящите предмети и ограничава достъпа до кислород на огъня, забавителят за горене има негативно действие върху околната среда. Той замърсява водни басейни и би могъл да причини смъртта на фауната там, пишат ВВС. За момента обаче явно няма по-ефективно средство за ограничаването на пожарите.
internalme
на 14.01.2025 в 17:24:02 #1Увeличете пeниca си с поне 11 см, получете твърда epeкция и накарайте приятелката си да свъpши поне пет пъти подpед: гаpантиран ефект, доказан с научни изследвания. Ето тази статия:---- https://come.ac/guntitan