Често говорим за това как човешката дейност оказва влияние върху климата на планетата и води до промени, които определено не са благоприятни нито за нас, нито за природата. Но освен тези процеси, върху които имаме пряко влияние, времето на Земята и някои конкретни явления са свързани и с обичайно повтарящи се цикли, на които можем да бъдем просто свидетели.
Смята се, че последната ледникова епоха е била преди 635 милиона до 650 милиона години. А сега учени от Virginia Tech извеждат резултати от свое ново проучване, според което в момента сме в период на "кишавата планета" или "ерата на Световния океан". Тя се характеризира с това, че високите нива на въглероден диоксид в атмосферата водят до етап на бързо и интензивно топене.
Учените поставят акцент върху това как климата на планетата ни и химичния състав на Световния океан са сe променили и продължават да се променят след последната ледникова епоха, както и какви сa последствията.
Източник: iStock
Те започват отдалече - когато ледът започват постепенно да обхваща земното кълбо и да отразява все по-голяма част от слънчевата светлина, се стига до непрекъснато понижаване на температурите. Тогава 1/4 от Световния океан замръзва, което се дължи и на много ниските нива на въглероден диоксид в атмосферата. А когато повърхността на водата се "запечата", се стопират редица процеси, протичащи в нея.
Така се стига до период без изпаряване на водните капки и рязко намаляване на валежите от дъжд и сняг. Без водата от океана се възпрепятства и химическото изветряне, което води до ерозия и разпадане на скалите. С това въглеродният диоксид започва постепенно да се натрупва в атмосферата и да улавя все по-големи количества топлина.
Заради тези процеси учените смятат, че е било само въпрос на време нивата на въглеродния диоксид да се повишат до такива стойности, че да доведат до разтопяване на леда. Това топене продължава и в днешни дни и е все по-активно и притеснително. И смеят да твърдят, че краят на процеса ще бъде "катастрофален".
Източник: iStock
В рамките на 10 милиона години средните температури на нашата планета са варирали в радиус от -45 градуса до 48 градуса. И ако в ледниковата епоха те сега са били към долните граници, то сега все по-категорично вървим отново към горните, най-високи температури.
Какво точно обаче ни чака, науката все още не може да каже със сигурност. Но сега резултатите от това изследване рисуват една картина на света след края на ледената епоха, която е доста по-различна от това, което вероятно си представяме за праисторическите времена.
Те изтъкват факта, че при топенето си от ледниците, водата не отива директно в Световния океан, е преминава през сушата под формата на огромни реки, за да се влее в солената вода. Това се установява с геохимичен анализ на скалите в крайбрежните райони, както и на тези дълбоко в морето, обяснява Science Daily.